Kandidater

11 partier stiller op ved valget til Lyngby-Taarbæk Kommunalbestyrelse 19. november. Her kan du se, hvem partierne har valgt at stille op.

A - Socialdemokratiet

Spidskandidat

Simon Pihl Sørensen

Øvrige kandidater

Bodil Kornbek

Oliver K. Saltoft

Silas Mudoh

Christian Jespersen

Finn Riber Rasmussen

Janni Rosendahl

Ib Carlsen

Bent Pedersen

Rie Frank

Mette Hoff

Inger Heinemann

B - Radikale Venstre

Spidskandidat

Henrik Brade Johansen

Øvrige kandidater

Trine Nebel Schou

Lotte Molsing

Emilie Holm Johansen

Paul K. Jeppesen

Sonja Kjær

Ole Møller

Mona Ulsted

Kasper Langberg

Johan Emil Løje

C - Det Konservative Folkeparti

Spidskandidat

Sofia Osmani

Øvrige kandidater

Mette Schmidt Olsen

Morten Grøn

Stig Løjborg-Nielsen

Jan Kaspersen

Charlotte Biskup

Jens Timmermann

Aase Steffensen

Christine Bernt Henriksen

Christian Carlsen

Søren Preuss

Michael Petterson

Jens Baunbæk

Karsten Lomholt

D - De Lokale i Lyngby-Taarbæk

Spidskandidat

Kasper Haagensen

Øvrige kandidater

Jesper Ingeman-Petersen

Gitte Heiberg-Iürgensen

Søren Vang Fischer

Caroline Skyum

Nicolay Svarre

Timme Tvede

F - SF

Spidskandidat

Morten Normann Jørgensen

Øvrige kandidater

Dorete Dandanell

Hanne Agersnap

Sigurd A. Gustavson

Frank N. Hansen

Dorte Daugbjerg

Birgitte Kersting

Hanna Engelbrecht

Niels Halse

Allan Altenburg

Hans Kaaris

Karin Lorenzen

Anne Fribert

H - Lyngby-Taarbæks Liberale Liste

Spidskandidat

Martin From

Øvrige kandidater

Ole Holtz-Nielsen

Nusaybah Mariya Al-Dine

Leo Christensen

I - Liberal Alliance

Spidskandidat

Anne Jeremiassen

Øvrige kandidater

Peter Broen

Thomas Frederiksen

Ali F. Corap

Nicolai Oster

Lissi Nielsen

David Søderberg

O - Dansk Folkeparti

Spidskandidat

Curt Elof Købsted

Øvrige kandidater

Dennis Bo Sørensen

Anette Skafte

V - Venstre

Spidskandidat

Søren P. Rasmussen

Øvrige kandidater

Birgitte Hannibal

Jakob Engel-Schmidt

Dorthe la Cour

Paul Knudsen

Peyman Luo

Jørn Moos

Henriette Breum

Gitte Kjær-Westermann

Anne Körner

Christina Stenberg Lillie

Mette Nissen

Anne-Dorthe Liljedahl

Annette Skov Andersson

Jens Rønnemoes Pedersen

Tommy Wedel

Britta Bjerre Denal

Niels Jørgen Christensen

Jørgen M. Stampe

Frank Starck-Sabroe

Ø - Enhedslisten

Spidskandidat

Henrik Bang

Øvrige kandidater

Jeanette Helmi Christiansen

Niels Peter Arskog

Anne Grethe Bülow

Bente Frithioff Nørgaard

Lise Hogervorst

Jørgen Birch

Pia Boisen

Joachim Østergaard Knudsen

Å - Lokallisten Elisabeth Stage

Spidskandidat

Elisabeth Stage

Indgåede valgforbund

Følgende valgforbund er varslet til valget:

Valgforbund 1 - A samt D.

Valgforbund 2 - C samt I.

Valgforbund 3 - H, O samt V.

Valgforbund 4 - F samt Ø.

Mest læst i dag

Se flere

Mest læst i dag

Se flere

Samfund

daginstitution

Københavnske forældre bør fritages for betaling til daginstitutioner, mener flertal

1600px_colourbox40805590.jpg

Helsingør er populær som aldrig før - og borgmesteren ved godt hvorfor

Børnehave genåbning

Endnu en kommune dropper forældrebetaling, hvis børnene holdes hjemme fra dagtilbud

Cecilia Lonning-Skovgaard

Corona rammer Københavns aktivering af banderelaterede ledige

Lyngby-Taarbæk

Forsiden lige nu

Se flere

På forsiden nu

Se flere