Kandidater

En broget skare af partier og løsgængere stiller traditionen tro op ved valget til Københavns Borgerrepræsentation 19. november. Se her hvilke politikere, som Hovedstadens borgere kan stemme på.

A - Socialdemokratiet

Spidskandidat

Frank Jensen

Øvrige kandidater

Mette Laurberg

Jakob Hougaard

Lars Weiss

Yildiz Akdogan

Ikram Sarwar

Andreas Keil

Susan Hedlund

Jesper Christensen

Lise Thorsen

Anette Holst Christensen

Lars Aslan Rasmussen

Line Hultengren

Tue Hækkerup

Miriam Moazzeni

Mathilde Illum Aastrøm

Jesper Trolle Rohde

Simon Strange

Taner Yilmaz

Martin Maric

Jonas Bjørn Jensen

Karina Sønderfort

Jan Andreasen

Kim Christensen

Lisbeth B. Ritter

Henrik Appel

Rune Dybvad

Mikkel Runge

Robert Nielsen

Stig Ekman

Niels E. Bjerrum

Erik Willumsgaard

Mads S. B. Pedersen

B - Radikale Venstre

Spidskandidat

Anna Mee Allerslev

Øvrige kandidater

Kasper Johansen

Henrik Nord

Tommy Petersen

Mette Annelie Rasmussen

Anne Marie Geisler Andersen

Mia Nyegaard

Mikkel Sarbo

Andreas Pourkamali

Lars Richard Rasmussen

Povl Gad

Henriette Irminger Sonne

Erik Fischer

André Just Vedgren

Søren Eriksen

Fadel Juanmiry

Jacob Eric Nielsen

Dorthe Kjerulf

C - Det Konservative Folkeparti

Spidskandidat

Rasmus Jarlov

Øvrige kandidater

Jakob Næsager

Susanne Møller

Mette-Kathrine Ejby Buch

Helle Bonnesen

Christian Hesselberg

Andreas Weidinger

David Grolin Kristensen

Nishandan Ganesalingam

Pia Kolind Nielsen

Lis Langsø

Jørgen Johannes Thomsen

Søren Gravesen-Hvass

Birgitte Vind

D - Kærlighedspartiet

Spidskandidat

Allan Anarchos

Øvrige kandidater

Lotte Seir

Christian Noah Møller

Morten Nielsen

Harry Ahlberg

Christian Møller

Hans Christian Magnussen

Brynjar Einarsson

Asser Pivat

Anastasios Tsiolakidis

Niels M. Uldall

Sarah Christiansen

Jørgen Dolmer

Willem Jacob Cornelius Zibrandtsen

Scott Hill

Carsten Berthelsen

E - Retsforbundet

Spidskandidat

Johanne Langdal Kristiansen

Øvrige kandidater

Jimmy Due

Lars Rindsig

Poul Gerhard Kristiansen

Michael Schmidt Jacobsen

Kjeld I. Thomsen

Thomas Antkowiak-Schødt

F - SF

Spidskandidat

Ninna Thomsen

Øvrige kandidater

Ayfer Baykal

Klaus Mygind

Sisse Marie Welling

Trine Schaltz

Peter Thiele

Iben Rathje

Neil Bloem

Leif Donbæk

Bjarne Fey

Claus Staal

Pernille Gaarde Bendix

Ole Benny Nielsen

Bjarne P. Nielsen

Benny Pedersen

Anton Thorell Steinø

Knud Johnsen

Maria Frej

Peter Stougaard Kroman

Benna Lis Jacobsen

Chris Lykkegaard

G - Velfærdslisten

Spidskandidat

John Erik Wagner

Øvrige kandidater

Jonas Vissinger

Lea T. Olsen

Adam Fogh

H - Højhuset

Spidskandidat

Torben Joensen

I - Liberal Alliance

Spidskandidat

Lars Berg Dueholm

Øvrige kandidater

Heidi Wang

Thomas Køhler

Sabeena Sareen

Jens Vestergaard

Theresa Lange

Ye Tian

Lilian Parker Kaule

Lars Petersen

Kasper Heumann Kristensen

J - Hampepartiet

Spidskandidat

Klaus Trier Tuxen

K - Kristendemokraterne

Spidskandidat

Bess Serner-Pedersen

Øvrige kandidater

Jesper Truelsen

Gunnar Bjørn Thomsen

Isabella Arendt Laursen

L - Lavere Skatter og Afgifter

Spidskandidat

Katja Pedersen

Øvrige kandidater

Robert Bach-Fusager

M - Miljøpartiet Fokus

Spidskandidat

Sidse Kærsgaard

Øvrige kandidater

Bent Johannesen

N - Byrådslisten i Valby

Spidskandidat

Grethe Bohmann

Øvrige kandidater

Birgit Guldhammer

O - Dansk Folkeparti

Spidskandidat

Carl Christian Ebbesen

Øvrige kandidater

Finn Rudaizky

Henrik Svendsen

Karin Storgaard

Benny Hygum

Anna Hede

Sonja M. Pedersen

Kurt Forslund

Aia Fog

Laust Andersen

P - Piratpartiet

Spidskandidat

Rolf Bjerre Jørgensen

Q - Naturpartiet (Yara Brasil)

Spidskandidat

A. C. Røgind

R - Kommunisterne

Spidskandidat

Betty Frydensbjerg Carlsson

Øvrige kandidater

Rikke Galina Frydensbjerg Carlsson

Kirsten Annette Christensen

Marie Herget Christensen

Lars Emanuel

Preben Fogelstrøm

Rune Thorlejf Jørgensen

Steen Jørgensen

Elsebeth Kaufholz

Poul Erik Kinimond

Michael Larsen

Hjørdis Nielsen

John Poulsen

Hanne Rosenvold

Anders Sørensen

T - Schiller Instituttets Venner

Spidskandidat

Tom Gillesberg

Øvrige kandidater

Michelle Rasmussen

Feride Istogu Gillesberg

Hans Frederik Ross Nielsen

Anne Nielsen

U - Danskernes Parti

Spidskandidat

Kaj Vilhelmsen

V - Venstre

Spidskandidat

Pia Allerslev

Øvrige kandidater

Cecilia Lonning

Caroline Stage

Jens-Kristian Lütken

Flemming Steen Munch

Michael Gatten

Leslie Arentoft

Hanne Simonsen

Jan Winther

Karina Rohrberg Jessen

Jens Frederik Hansen

Raimundas Gaizutis

Lis Larsson

Poul Nielsen

Thomas Jaskov

Peter Dits Christensen

Lise Helweg

Y - Den Lille Mand og Krigsveteranerne

Spidskandidat

Tom Jæger

Z - Parcelhuslisten

Spidskandidat

Eva Jordy

Øvrige kandidater

Birgitte Havn

Kurt Havn

Børge Otto Jørgensen

Charlotte Elizabeth Roles

Rosa Sand Michelsen

Melina Munk Kirkegaard

Alexei Volkov

Æ - Gasværksvejslisten

Spidskandidat

Lasse Glavind

Øvrige kandidater

Thomas Holmbäck

Lars Lidsmoes

Sille Pernille Boelsmand Højholdt

Adrian Frank

Ø - Enhedslisten

Spidskandidat

Morten Kabell

Øvrige kandidater

Signe Færch

Rikke Lauritzen

Allan Ahmad

Ulrik Kohl

Ninna Hedeager Olsen

Allan Mylius Thomsen

Charlotte Lund

Anne Mette Omø Carlsen

John Andersen

Gorm Anker Gunnarsen

Jens Kjær Christensen

Dorte Sørensen

Karina Vestergård Madsen

Knud Holt Nielsen

Hassan Nur Wardere

Signe Trøst Jørgensen

Jean Thierry

Anders Gredal Berner

Kasper Bjerring Petersen

Morten Vestergaard

Jeanette Dunn

Jesper Tidemann

Rikke Bjørnholt Fink

Bente Møller

Mads Paulsen

Lars Hostrup Hansen

Sif Holst

Å - Christiania-Listen

Spidskandidat

Pia Liljenbøl

Øvrige kandidater

Hulda Mader

Nils Vest

Britta Lillesøe

Kirsten Larsen Mhoja

Klaus Haase

Nina Estrup

Lars Fenger

Lis Brandstrup

Rolf Eckert

Tanja Zabell

Thorbjørn Nielsen

1. Copenhagen

Spidskandidat

Jakob Dabrowski

2. Det Grønne Parti/Danish Green Party

Spidskandidat

Wen Ge

Øvrige kandidater

Mei Na Chen

3. Dovne Robert

Spidskandidat

Robert Nielsen

4. Forenede Demokrater

Spidskandidat

Petina Schirmer Arskog

Øvrige kandidater

Khalid Sehested

Søren Haagh

5. Havnefronten

Spidskandidat

Jesper Hovby Gotved

Øvrige kandidater

P. S. Pedersen

6. Sunshine Partiet

Spidskandidat

Peer J. Pedersen

Indgåede valgforbund

Følgende valgforbund er varslet til valget:

Valgforbund 1 - A samt B.

Valgforbund 2 - C, I, K, O samt V.

Valgforbund 3 - D, G samt N.

Valgforbund 4 - E, F, J, M, R, Ø samt Å.

Valgforbund 5 - Q samt Dovne Robert.

Mest læst i dag

Se flere

Mest læst i dag

Se flere

Samfund

daginstitution

Københavnske forældre bør fritages for betaling til daginstitutioner, mener flertal

1600px_colourbox40805590.jpg

Helsingør er populær som aldrig før - og borgmesteren ved godt hvorfor

Børnehave genåbning

Endnu en kommune dropper forældrebetaling, hvis børnene holdes hjemme fra dagtilbud

Cecilia Lonning-Skovgaard

Corona rammer Københavns aktivering af banderelaterede ledige

København

Forsiden lige nu

Se flere

På forsiden nu

Se flere