Oversigt: Her er borgmestrene på plads

Her kan du se alle borgmestre, der er på plads.

Fortsætter den siddende borgmester i din kommune - eller overtager en ny de gyldne kæder? 

I oversigten herunder kan du se, hvem der er borgmester i din kommune fra 1. januar 2022. 

Her er borgmestrene på plads

Steen Korsgaard Christiansen-Socialdemokratiet

Albertslund

parti-logo

Albertslund

Steen Christiansen (S) fortsætter som borgmester.

Karsten Längerich - Venstre

Allerød

parti-logo

Allerød

Karsten Längerich er blevet genvalgt som borgmester for Venstre. 

jesper wurtzen - Social Demokratiet

Ballerup

parti-logo

Ballerup

Jesper Würtzen (S) er blevet genvalgt som borgmester.

Kent Max Magelunde - Socialdemokratiet

Brøndby

parti-logo

Brøndby

Kent Max Magelunde (S) er genvalgt som borgmester.

Kenneth Gøtterup - Konservative

Dragør

parti-logo

Dragør

Kenneth Gøtterup (K) bliver ny borgmester i Dragør, som var landets sidste kommune til at finde ud af, hvem der skulle have hvervet.

Vicky Holst Rasmussen - Socialdemokratiet

Egedal

parti-logo

Egedal

Vicky Holst Rasmussen (S) ender med at kuppe den siddende Venstreborgmester Karsten Søndergaard fire dage efter valget.

Thomas Lykke Pedersen - Socialdemokratiet

Fredensborg

parti-logo

Fredensborg

Thomas Lykke Pedersen (S) bliver siddende som borgmester.

Michael Vindfeldt - Socialdemokratiet

Frederiksberg

parti-logo

Frederiksberg

Michael Vindfeldt (S) er valgt som ny borgmester på Frederiksberg.

Tina Tving Stauning - Socialdemokratiet

Frederikssund

parti-logo

Frederikssund

Tina Tving Stauning (S) er valgt som ny borgmester i Frederikssund.

Ole Bondo Christensen-Socialdemokratiet

Furesø

parti-logo

Furesø

Ole Bondo Christensen (S) er blevet genvalgt som borgmester i Furesø.

Peter Michael Fenger-Det Konservative Folkeparti

Gentofte

parti-logo

Gentofte

Michael Fenger (K) er blevet Gentoftes nye borgmester. 
Magten har ikke skiftet.

Trine Græse-Socialdemokratiet

Gladsaxe

parti-logo

Gladsaxe

Trine Græse (S) fortsætter som borgmester.

Kasper Damsgaard-Socialdemokratiet

Glostrup

parti-logo

Glostrup

Kasper Damsgaard (S) overtager borgmesterposten fra John Engelhardt (V).

Pernille Beckmann-Venstre

Greve

parti-logo

Greve

Pernille Beckmann (V) fortsætter som borgmester.

Bent Hansen-Venstre

Gribskov

parti-logo

Gribskov

Bent Hansen fra Venstre er valgt som ny borgmester i Gribskov.

Steffen Jensen-Socialdemokratiet

Halsnæs

parti-logo

Halsnæs

Steffen Jensen (S) fortsætter som borgmester

Benedikte Kiær-Konservative

Helsingør

parti-logo

Helsingør

Benedikte Kiær (K) er genvalgt som borgmester. 

Thomas Gyldal Petersen-Socialdemokratiet

Herlev

parti-logo

Herlev

Thomas Gyldal Petersen (S) bliver siddende som borgmester.

Kirsten Jensen-Socialdemokratiet

Hillerød

parti-logo

Hillerød

Kirsten Jensen er genvalgt som borgmester for Socialdemokratiet. 

Michael Ziegler- Konservative

Høje-Taastrup

parti-logo

Høje-Taastrup

Michael Ziegler (K) fortsætter som borgmester.

Morten Slotved-Konservative

Hørsholm

parti-logo

Hørsholm

Morten Slotved (K) er genvalgt som borgmester.

Anders Wolf Andresen-SF

Hvidovre

parti-logo

Hvidovre

Anders Wolf Andresen (SF) overtager magten fra Helle Adelborg (S).

Merete Amdisen-Socialdemokratiet

Ishøj

parti-logo

Ishøj

Merete Amdisen er ny borgmester efter Ishøj Listens Ole Bjørstorp.

Sophie Hæstorp Andersen-Socialdemokratiet

København

parti-logo

København

Sophie Hæstorp Andersen (S) er valgt som ny overborgmester i København.

Marie Stærke-Socialdemokratiet

Køge

parti-logo

Køge

Marie Stærke (S) er genvalgt som borgmester i Køge Kommune. 

Tina Mandrup-Venstre

Lejre

parti-logo

Lejre

Tina Mandrup (V) overtager borgmesterposten fra Carsten Rasmussen (S).

Sofia Osmani-Konservative

Lyngby-Taarbæk

parti-logo

Lyngby-Taarbæk

Sofia Osmani (K) fortsætter som borgmester.

Lars Gaardhøj-Socialdemokratiet

Region Hovedstaden

parti-logo

Region Hovedstaden

Lars Gaardhøj (S) fortsætter som formand i Region Hovedstaden.

Heino Knudsen-Socialdemokratiet

Region Sjælland

parti-logo

Region Sjælland

Heino Knudsen (S) fortsætter som formand i Region Sjælland.

Tomas Breddam-Socialdemokratiet

Roskilde

parti-logo

Roskilde

Thomas Breddam (S) fortsætter som borgmester i Roskilde.

Britt Jensen-Socialdemokratiet

Rødovre

parti-logo

Rødovre

Britt Jensen (S) valgt som borgmester for Socialdemokratiet.

Ann Sofie Orth-Konservative

Rudersdal

parti-logo

Rudersdal

Ann Sofie Orth (K) overtager borgmesterposten fra Jens Ive (V).

emil-blucher

Solrød

parti-logo

Solrød

Emil Blücher (LA) har i 11. time snuppet borgmesterposten fra S i Solrød.

Henning Urban Dam Nielsen-Socialdemokratiet

Stevns

parti-logo

Stevns

Henning Urban Dam Nielsen (S) overtager borgmesterposten fra Anette Mortensen (V).

Allan Steenberg Andersen-Socialdemokratiet

Tårnby

parti-logo

Tårnby

Allan Steenberg Andersen (S) fortsætte som borgmester.

Henrik Rasmussen-Konservative

Vallensbæk

parti-logo

Vallensbæk

Henrik Rasmussen (K) fortsætter som borgmester.