Kandidater

10 partier er på valg til Roskilde Byråd 19. november. Se hvilke kandidater, partierne har valgt at stille op, her.

A - Socialdemokratiet

Spidskandidat

Joy Mogensen

Øvrige kandidater

Morten Gjerskov Bente Dieckmann

Jakob Bojsen

Karim Arfaoui

Claus Larsen

Torben Jørgensen

Daniel Prehn

Poul Andersen

Anne-Dorte Nygaard

Majbritt Lillienfryd

Tomas Breddam

Tuncay Yilmaz

Claus Vesterskov Nielsen

Kaj V. Hansen

Kristoffer Okholm-Naut

Henning Sørensen

Poul Lindor Nielsen

B - Radikale Venstre

Spidskandidat

Ulla Odeh

Øvrige kandidater

Jeppe Trolle

Ingelise Hansen

Filiz Sarah Thunø

Morten Vejlgaard-Laursen

Jeppe Fransson

Jes Fabricius Møller

Stine Halskov-Jensen

Kim Elmose

Thomas Ryhl

Michael Hviid

Henrik Skov

Ole Terkildsen

Anders Rohde

C - Det Konservative Folkeparti

Spidskandidat

Carsten Wickmann

Øvrige kandidater

Lars Lindskov

Martin Lang Johannesen

Anne-Marie Kristensen

Cecilia Jasmin Seemann

Jesper Kejlhof

Ove Bo Larsen

Christian Busch

Keld Holm

F - SF

Spidskandidat

Birgit Pedersen

Øvrige kandidater

Jan Bjergskov Larsen

Kim Raben

Tina Boel

Jacob Hvidhjelm

Røskva Kongstad Laksø

Mads Christian Præstegaard

Samir Salameh

Lene Stick Andersen

Dorit Margrethe Niemi Neve

Karin Andersen

Mikkel Frost Carlsen

Anders Berg-Munch

Elin Stegmann Christensen

Rasmus Løvenholt Thomsen

I - Liberal Alliance

Spidskandidat

David Arborg

Øvrige kandidater

Berit Kristensen

M - Michael-Philip Hansen - Listen

Spidskandidat

Michael Philip Hansen

O - Dansk Folkeparti

Spidskandidat

Merete Dea Møller Larsen

Øvrige kandidater

Gitte Simoni

Karsten Lorentzen

Carsten Dohrmann

Birgith Hyldgaard

Kim Kruse

Sanne Hansen

R - Roskildelisten

Spidskandidat

Kim Stamer Harder

Øvrige kandidater

Michael Korn

V - Venstre

Spidskandidat

Bent Jørgensen

Øvrige kandidater

Evan Lynnerup

Mads Ravndrup Thomsen

Lars Berg Olsen

Inge Midtgaard

Annie Larsen

Peter Madsen

Jette Tjørnelund

Lars-Christian Brask

Marianne Kiærulff

Poul Fejer Christiansen

Jacob Søegaard Nielsen

Jan Herskov

Allan Bruce Corfitsen

Michael Dyre-Ousted

Søren Vagn Hansen

Christian Arendorf

Kjeld Beyer

Lizzi Tvede Waagstein

Christina Byrdal

Ø - Enhedslisten

Spidskandidat

Jonas Paludan

Øvrige kandidater

Henrik Stougaard

Susanne Lysholm Jensen

Torben Ankjærgaard

Anna Bondo Nielsen

Karsten Hald Jacobsen

Lucia Carriere

Michael Larsen

Stine Birk Andersen

Daniel Nayberg

Bodil Kjærum

Jesper Mobeck

Åge Skovrind

Bodil Lynggård Hansen

David Jørgensen

Jens Noe

Thomas Friis Jørgensen

Indgåede valgforbund

Følgende valgforbund er varslet til valget:

Valgforbund 1 - A samt B.

Valgforbund 2 - F, R samt Ø.

Valgforbund 3 - I, O, M samt V.

Mest læst i dag

Se flere

Mest læst i dag

Se flere

Samfund

daginstitution

Københavnske forældre bør fritages for betaling til daginstitutioner, mener flertal

1600px_colourbox40805590.jpg

Helsingør er populær som aldrig før - og borgmesteren ved godt hvorfor

Børnehave genåbning

Endnu en kommune dropper forældrebetaling, hvis børnene holdes hjemme fra dagtilbud

Cecilia Lonning-Skovgaard

Corona rammer Københavns aktivering af banderelaterede ledige

Roskilde

Forsiden lige nu

Se flere

På forsiden nu

Se flere