Kandidater

30 partier stiller op ved valget til Region Hovedstaden 19. november. Se her, hvilke politikere partierne har valgt at opstille.

A - Socialdemokratiet

Spidskandidat

Sophie Hæstorp Andersen

Øvrige kandidater

Erik R. Gregersen

Maja Højgaard

Lars Gaardhøj

Leila Lindén

Vagn Majland

Marianne Stendell

Per Seerup

Pia Illum

Majbritt Brander

Annette Birgitte Reimers

Carsten Holt

Hanne Andersen

Sol S. Stefanovski

Troels Neiiendam

Flemming Pless

Bodil Kornbek

Peter Kay Mortensen

Özkan Kocak

Susanne Due

B - Radikale Venstre

Spidskandidat

Charlotte Fischer

Øvrige kandidater

Jens Rikardt Andersen

Karin Friis Bach

Vivian Heinola

Katrina Feilberg

Philip Nordstrøm

Abbas Razvi

Kristian Kirk Mailand

Jalal Alimoradi

Søren Burcharth

Lartey Lawson

Lars Richard Rasmussen

Peder Klement Jensen

Asger Rønn Jensen

Doug Johnson

Winn Nielsen

C - Det Konservative Folkeparti

Spidskandidat

Mette Abildgaard

Øvrige kandidater

Hans Toft

Per Tærsbøl

Christoffer Buster Reinhardt

Karsten Skawbo-Jensen

Helene Frausing

Susanne Møller

Ole Søbæk

Lene Kaspersen

Kirstine van Sabben

Asger Larsen

Erik Lund

Steffen Mølgaard Hansen

Susanne Mortensen

Jeannet Lauenborg

René Nørbjerg

Lars Abel

Steen Ørskov

Lars Christian Høimark

Karsten Kriegel

Line Ervolder Christensen

Otto B. Christiansen

Chris Lassen Jensen

Bent Thyge Thygesen

John Winkler Neumann

Tommy Wohlers Sørensen

Dragan Popovic

Uffe Andersen

Lars Gravgaard Hansen

D - Det Nye Allerød

Spidskandidat

Jesper Hammer

Øvrige kandidater

John Jensen

Viggo Janum

Hanne Lindstrøm Nielsen

Anthony Rouse

Lars Algreen-Petersen

Morten Bille

E - Retsforbundet

Spidskandidat

Poul Gerhard Kristiansen

Øvrige kandidater

Jimmy Due

Lars Rindsig

Johanne L. Kristiansen

Michael Schmidt Jacobsen

Kjeld I. Thomsen

Thomas Antkowiak-Schødt

F - SF

Spidskandidat

Lise Müller

Øvrige kandidater

Jens Mandrup

Arly Eskildsen

Lars Iversen

Kirsten Sloth

Rene Hülz

Julie Herdal Molbech

Steen Olesen

Jannie Hjerpe

Ole Bergmann

Karoline Vind

Jacob Andrup

Anni Johansen

Charisma Dries

Vagn Kjær-Hansen

Mogens Mathiesen

G - Velfærdslisten

Spidskandidat

John Erik Wagner

Øvrige kandidater

Lea T. Olsen

Jonas Vissinger

Michael Søby

Kevin B. Jensen

Adam Fogh

H - Lokalisterne i Region Hovedstaden

Spidskandidat

Arne Bech

Øvrige kandidater

Kristina E. Young

Gert Krogstad-Nielsen

Susanne Brixum

Frank Løber

Mini Glud

I - Liberal Alliance

Spidskandidat

Niels Høiby

Øvrige kandidater

Peter Lindegaard

Helle Abild Hansen

Heidi Wang

May-Britt Kattrup

Trine Rasmussen

Poul V. Jensen

Jesper Winther Andersen

Sabeena Sareen

Ye Tian

John Høyer Renneberg

Jens E. Pedersen

Kim Dupont

Jacob Zoëga Boesen

Lars Franyó

Rasmus Jørgensen

Thomas Køhler

Frans Jacobsen

J - Hampepartiet

Spidskandidat

Klaus Trier Tuxen

K - Kristendemokraterne

Spidskandidat

Stig Grenov

Øvrige kandidater

Bjarne Hartung Kirkegaard

Bess Serner-Pedersen

Bjarne Nederby Jessen

Isabella Arendt Laursen

Gunnar Bjørn Thomsen

L - Lavere Skatter og Afgifter

Spidskandidat

Martin Tidsvilde

M - Miljøpartiet Fokus

Spidskandidat

Anna Rosbach

Øvrige kandidater

Christian H. Hansen

Cordelia Walstijn

Sidse Kærsgaard

Emil Diurhuus

Diana Venbjerg

Karina Bremholm

Bent Johannesen

Peter von Kohl

N - Vælgerforeningen Danmark

Spidskandidat

Hallstein Bjørnbak

Øvrige kandidater

Kim Michelsen

O - Dansk Folkeparti

Spidskandidat

Henrik Thorup

Øvrige kandidater

Kenneth Kristensen Berth

Lucas Thelander Hultgren

Finn Rudaizky

Marlene Harpsøe

Jess Christian Persson

Aia Fog

Rita Russell

Ole S. Nielsen

Krista Bjerknæs Fallesen

Morten Dreyer

Katrine Vendelbo Dencker

Bo Christof

Jørgen Reiff

P - Danskernes Parti

Spidskandidat

Kaj Vilhelmsen

Øvrige kandidater

Thomas Sørensen

Q - Lokallisten Rudersdal

Spidskandidat

Axel Bredsdorff

Øvrige kandidater

Mona Madsen

Anne Christiansen

Casper Frøkjær

Jacob Buhl

Thomas N. Feldborg Bruun

Sten Troelstrup

Anna Scharling Brun

R - Kommunisterne

Spidskandidat

Betty Frydensbjerg Carlsson

Øvrige kandidater

Dea K. Petersen

Lars Emanuel

Jan Vogel

Rikke Galina Frydensbjerg Carlsson

Preben Fogelstrøm

Poul Erik Kinimond

Bo Møller

Michael Larsen

Steen Jørgensen

Johnny Olsen

Hjørdis Nielsen

Jens Larsen

Jørgen Bentzen

Rene Wrønding

Elsebeth Kaufholz

John Poulsen

Jørgen Madsen

S - Frihedspartiet - Glistrups linje

Spidskandidat

Åse Clausen Bjerg

Øvrige kandidater

Fr. Levring

René Brinck

T - Tryghedslisten

Spidskandidat

Harun Avdal

Øvrige kandidater

Fuat Yalan

Haydar Bozkurt

U - Det Grønne Parti

Spidskandidat

Wen Ge

Øvrige kandidater

Esben Ingerslev

V - Venstre

Spidskandidat

Martin Geertsen

Øvrige kandidater

Carsten Scheibye

Randi Mondorf

Anne Ehrenreich

Michael Lange

Bergur Løkke Rasmussen

Thomas Bak

Sofie Amalie Blomsterberg

Ole Stark

Per Roswall

Mette Engelbrecht

Bent Larsen

Qasam N. Ahmad

Erik Sejersten

Annette Skov Andersson

Egil Rindorf

Peter Fjerring

Kurt Pii

Lisbeth Dupont-Rosenvold

Niels Bonfils

Thomas Koed

Peter L. Borresen

Peder Helt

Mikael Wandel

Sune Harild

Annette Sjøbeck

Claus Gisselmann Olsen

Leif Meyer Olsen

Hanne Stockbridge

Liselotte Østergaard

Flemming Gylling

W - Copenhagen

Spidskandidat

Jakob Dabrowski

Y - Nyt Gribskov

Spidskandidat

Camilla Woller-Nielsen

Rikke Strangholt

Anders Gerner Frost

Morten Ulrik Jørgensen

Sisse Krøll Willemoes

Alan Robert Nielsen

Malene Schwab Holm

Per Bakhauge

Flemming Møller

Z - Fremskridtspartiet

Spidskandidat

Anders Silberbauer

Øvrige kandidater

Vibeke Weirup

Berit Dissing

Henrik Mortensen

Jørgen Ruberg

Æ - Piratpartiet

Spidskandidat

Rolf Bjerre Jørgensen

Ø - Enhedslisten

Spidskandidat

Susanne Langer

Øvrige kandidater

Torben Kjær

Annie Hagel

Tormod Olsen

Marianne Frederik

Cecilia Alexandra Juhler-Toxværd

Ebbe Rand Jørgensen

Torben Conrad

Peter Blaksteen

Niels Peter Arskog

Annette Skinhøj

Morten Riis

Stig Larsen

Pia Boisen

Niels Peter Agger

Mette Bang Larsen

Å - Christiania-Listen

Spidskandidat

Hulda Mader

Øvrige kandidater

Pia Liljenberg

Nils Vest

Britta Lillesøe

Kirsten Larsen Mhoja

Klaus Haase

Nina Estrup

Lars Fenger

Lis Brandstrup

Rolf Eckert

Tanja Zabell

Thorben Nielsen

1. Kærlighedspartiet Befri Christiania

Spidskandidat

Allan Anarchos

Øvrige kandidater

Lotte Seir

Christian Noah Møller

Morten Nielsen

Harry Ahlberg

Christian Møller

Hans Christian Magnussen

Brynjar Einarsson

Asser Pivat

Sarah Christiansen

Jørgen Dolmer

Willem Jacob Cornelis Zibrandtsen

Maurits Wamberg

Scott Hill

Carsten Berthelsen

Torben Riis Petersen

Stefan Ahn

Andreas Männel

Karsten Nyvang

2. Spandmand

Spidskandidat

Erik Sandmand

Følgende valgforbund er varslet til valget:

Valgforbund 1 - A, B, E, F samt Y.

Valgforbund 2 - C, O samt K.

Valgforbund 3 - H, I samt V.

Valgforbund 4 - J, M, R, Ø samt Å

Valgforbund 5 - G, Kærlighedspartiet Befri Christiania samt Spandmand.

Mest læst i dag

Se flere

Mest læst i dag

Se flere

Samfund

daginstitution

Københavnske forældre bør fritages for betaling til daginstitutioner, mener flertal

1600px_colourbox40805590.jpg

Helsingør er populær som aldrig før - og borgmesteren ved godt hvorfor

Børnehave genåbning

Endnu en kommune dropper forældrebetaling, hvis børnene holdes hjemme fra dagtilbud

Cecilia Lonning-Skovgaard

Corona rammer Københavns aktivering af banderelaterede ledige

Region Hovedstaden

Forsiden lige nu

Se flere

På forsiden nu

Se flere