Kandidater

11 partier stiller op til valget 19. november i Albertslund Kommune. Her kan du se kandidaterne fra de ni partier, der håber at komme ind i Albertslund Kommunalbestyrelse, der lige nu har Socialdemokratiet som det største parti.

A - Socialdemokratiet

Spidskandidat

Steen Korsgaard Christiansen

Øvrige kandidater

Flemming Jørgensen

Jens Mikkelsen

Nils Jensen

Susanne Storm Lind

Lars Toft Simonsen

Paw Østergaard Jensen

Leif Neergaard

Jakob Storm

Dogan Polat

Lars A. Clark

Hakima Lasham Lakhrissi

Jane Nannberg

Simon Eriksen

Claus Heje

Chresten Nielsen

Qasir Mirza

B - Radikale Venstre

Spidskandidat

Dennis Schmock

Øvrige kandidater

Tue Boje Folden

Mustafa Temel

Trine Saida

Jacob Juul Pedersen

Knud Dahn

Morten Bjørn

C - Det Konservative Folkeparti

Spidskandidat

Pia Brandt Halling

Øvrige kandidater

Lars Gravgaard Hansen

Nils Jul Gjerlev

Helle Hornbæk Hansen

Billal Zahoor

Brian René Pedersen

F - SF

Spidskandidat

Leif Pedersen

Øvrige kandidater

Mehmet Kücükakin

Inge Dahn

Niels Landvad

Birgit Hauer

Else Dahl Morthorst

Søren Vinzent

Sami Kücükakin

Ann Date

Renè Meyrowitsch

I - Liberal Alliance

Spidskandidat

Michael Melchert

Øvrige kandidater

Jan Christensen

Mikael Jensen

Maria C. Berthelsen

K - Kommunisterne

Spidskandidat

Bo Møller

L - Laus Liste

Spidskandidat

John Lau Rasmussen

O - Dansk Folkeparti

Spidskandidat

Danni Olsen

Øvrige kandidater

Allan Høyer

Joan Marquardt

Nicolai Larsen

John Leeth Hansen

Jimmi Gantzel

Christian Bach

R - Realistpartiet

Spidskandidat

Henrik Berthou-Berthelsen

V- Venstre

Spidskandidat

Brian Palmund

Øvrige kandidater

Sofie Amalie Blomsterberg

Susanne Blomsterberg

Jørgen Nyborg Andreassen

Claus Rasmussen

Poul Sandsdal Jørgensen

Tina Graugaard

Lasse Wilson Crüger

Kim Lippert

Per Hvitved

Rune Buhl Frederiksen

Rikke Tornvig Stormes

Ø - Enhedslisten

Spidskandidat

Helge Bo Jensen

Øvrige kandidater

Lene Rygaard Jessen

Bodil Marie Garde

Ebbe Rand Jørgensen

Jeppe Milthers

Fedai Celim

Bodil Øster

Sofie Garde

Stig Larsen

Ulla Elsted Jensen

Peter Jühne

Halil Kara

Kurt Olsen

Stefan Falk Petersen

Lise Buchardt

Henning Kosack

Kasper Neergaard

Lars Bremer

Alice Jensen

John Asmussen

Kenni Flink

Karl Neumann

Annebett Koch

Indgåede valgforbund

Følgende valgforbund er varslet til valget:

Valgforbund 1 - F, K samt Ø.

Valgforbund 2 - I, R, L samt O.

Valgforbund 3 - V, C samt B.

Mest læst i dag

Se flere

Mest læst i dag

Se flere

Samfund

20071024-220631-2-1920x1282we

playI dag fylder et stykke dansk kulturarv 100 år - men det går kun én vej

25_seconds

playHus Forbi deler tusindvis af handsker og skiundertøj ud til hjemløse

John Schmidt Andersen

Før ville ingen investere i Vinge – nu står kommune med flere tilbud på hånden

40_percent

playSverige åbner grænsen for skilsmissebørn med ledsager

Albertslund

Forsiden lige nu

Se flere

På forsiden nu

Se flere