Kandidater

11 partier stiller op ved valget til Kommunalbestyrelsen på Frederiksberg 19. november. Her kan du se de partier og disses kandidater til valget.

A - Socialdemokratiet

Spidskandidat

Katrine Lester

Øvrige kandidater

Michael Vindfeldt

Sine Heltberg

Anja Camilla Ravn

Ali Maktabi

Gunvor Wibroe

Mads Havskov Hansen

Anders Kaare Frederiksen

Peter James Stark

Casper Felt

Hanne Illum

Johnny W. Hansen

Steen Pedersen

Jonna Eltong

Tommi Schalburg

B - Radikale Venstre

Spidskandidat

Morten Jung

Øvrige kandidater

Karsten Lauritsen

Anne Eskildsen

David Munis Zepernick

Ruben Kidde

Ann Vilhelmsen

Philip Nordstrøm

Louise Packert Andersen

Mohammad Haq

Amir Taghi Baklou

C - Det Konservative Folkeparti

Spidskandidat

Jørgen Glenthøj

Øvrige kandidater

Mai Henriksen

Margit Ørsted

Pernille Høxbro

Flemming Brank

Simon Aggesen

Karsten Skawbo-Jensen

Nikolaj Bøgh

Johnny Gehlsen

Merete Winther Hildebrandt

Robert Sørensen

Jens Peter Fabricius

Vibeke Qvist

Fasael Rehman

Brian Holm

Hanne Schønemann

Anders Kastoft

Gert Bechlund

Carina Munck Olsén

Bent Silber

Sebastian Rønsdal

Bjarne Ibsen

Jacob Teckemeier

Jesper Troels Jensen

F - SF

Spidskandidat

Balder Mørk Andersen

Øvrige kandidater

Pernille Frahm

Carsten Nørballe

Carsten Bøtker

Charisma Fries

Henning C. Hansen

Tage Siboni

Bjarne Nersting

René Hülz

H - Hjertepartiet

Spidskandidat

Hannibal Hildorf

I - Liberal Alliance

Spidskandidat

Laura Lindahl

Øvrige kandidater

Lars Berg Andersen

Troels B. Jensen

Lasse B. Andersen

Lars Bo Steffensen

K - Kristendemokraterne

Spidskandidat

Frank Menzel

Øvrige kandidater

Bjørn Sommer

L - Frederiksberg Borgerliste

Spidskandidat

Frits Degner

O - Dansk Folkeparti

Spidskandidat

Jens Tørning

Øvrige kandidater

Jette Dali

Michael Larsen

Gunnar Biering

David M. Gerschwald

V - Venstre

Spidskandidat

Jan E. Jørgensen

Øvrige kandidater

Malene Barkhus

Christine Dal

Torben Skytte Raahede

Peter Fjerring

Jarl Runge Madsen

Christian Ohm-Hieronymussen

Peter Heinze

Gerda Majgaard Jensen

Søren Udholm Frost

Marianne Duelund Madsen

Bettina Palle

Bjarni Ernst

Henrik Possing

Ø - Enhedslisten

Spidskandidat

Thyge Enevoldsen

Øvrige kandidater

Mette Bang Larsen

Daniel Panduro

Pia Funder

Birger Thamsen

Anne Gottlieb

Bendt A. Larsen

Jette Broe

Reza Katebi

Mariann Krieger

Sonny Andersen

Sarah Glerup

Falle Hjorth

Luna Christensen

Michael Voss

Indgåede valgforbund

Følgende valgforbund er varslet til valget:

Valgforbund 1 - B, C, I, L, K samt V.

Valgforbund 2 - A, F samt Ø.

Mest læst i dag

Se flere

Mest læst i dag

Se flere

Samfund

20190712-103314-4-1920x1280we.jpg

playSocial vicevært skal skabe fred og hjælpe udsatte på omstridt plads

Afbrænding af Lars Løkke dukke

Enhedslisten-borgmester deltog i afbrænding af Lars Løkke-dukke

Dita Kaudzite

Tabte mobil i sø under frieri – virkede stadig efter to måneder i vandet

Skomager Helsingør

playSkomager meldt til politiet: ”De kunne bare have spurgt mig, om jeg må holde åbent”

Frederiksberg

Forsiden lige nu

Se flere

På forsiden nu

Se flere