Nu er København afspærret: Her er sluserne du skal kende

Søndag fra kl. 07.00 bliver en stor bid af København spærret af på grund af Copenhagen Marathon. Læs her, hvordan du alligevel kan komme igennem byen.

Rekordmange deltagere har meldt sig til løbet. Helt præcist 13:300 løber med. Foto: Mattew James - CPH Marathon

For 40. gang indtager langdistanceløbere iført stramme t-shirts, ultra korte short og vandbælter de Københavnske gader og stræder. 

Og for 40. gang bliver de samme gader og stræder afspærret for biler, busser og cykler. Selv gående skal passe gevaldigt godt på denne søndag, når løberne sprinter ud af startboksen klokken 9.30 på Islands Brygge.

Men som københavner og som gæst i København er man efterhånden vant til, at de store arrangementer skaber lidt trafikale forhindringer, når man skal på arbejde, hjem fra arbejde, besøge svigerfamilien eller bare ud at nyde det gode vejr. 

  Foto: Mattew James - CPH Marathon

Men heldigvis er det da ikke helt umuligt at komme ind og ud af det store afspærrede område. Hverken til fods, cykel eller i bil. 

Sådan kommer du igennem Købehavn på cykel eller til fods:

Er man gående eller på cykel kan man mange steder på ruten blive sluset igennem af såkaldte officials, der er frivillige medarbejdere hos Copenhagen Marathon. Men man skal følge deres instruktioner, lyder det fra Copenhagen Marathon. 

Se ruten på kortet nedenunder. Den kan også ses mere detaljeret i linket her. 

  Foto: Screendump

Er du i bil kan du krydse ruten to steder:

Hvis man skal igennem, ind eller ud af løbszonen skal man benytte sig af to trafiksluser. Den ene befinder sig på Nørre Farimagsgade i København K. Den er åben mellem klokken 07.00 og 16.00. 

  Foto: Screendump CPH Marathon

Sluse nummer to finder man på Sølvgade, der også ligger i København K. Den er åben mellem klokken 07.00 og 16.00. Dog ikke i tidsrummet fra 09:30 til 10:30. 

  Foto: Screendump CPH Marathon

Hele ruten til Copenhagen Marathon er på søndag spærret for bil- og bustrafik fra klokken 07.00 til 16.30. På Frederiksberg er ruten dog kun spærret fra klokken 9.00 til 13.00.

Det vil altså sige, at bydelene Islands Brygge, Indre By, Nørrebro, Østerbro, Vesterbro og Frederiksberg vil være berørt af trafikændringer. Klokken 16.30 vil alle gader være genåbnet for trafik. Dog ikke i målområdet på Islands Brygge. 

Hvis man virkelig vil nørde i, hvornår ens gade bliver spærret, hvornår den første og sidste løber kommer forbi, kan dette ses i tabellen her: 

Vej / gadeFørste løberSidste løberKilo-meterTrafik-lukning fraOphør af lukning
START9.309.4506.0018.00
Islands Brygge9.319.486.0018.00
Ved Langebro9.329.506.0018.00
Langebro (begge retninger)9.339.5419.3010.00
H.C. Andersens Boulevard9.349.579.3010.00
Rådhuspladsen9.3510.007.0016.00
Vester Voldgade9.3610.0227.0015.00
Nørre Voldgade9.3910.1037.0015.00
Øster Voldgade9.4010.137.0015.00
FORPLEJNINGSZONE
Sølvgade9.4110.169.3010.30
Øster Farimagsgade9.4210.1947.0015.00
Østerbrogade9.4310.237.0015.00
Trianglen9.4510.2857.0015.30
Øster Allé9.4610.327.0015.00
Fælledparken9.4810.3767.0015.00
Frederik V’s vej9.4910.407.0015.00
Edel Sauntes Allé9.5010.437.0015.00
FORPLEJNINGSZONE
Øster Allé9.5110.4577.0015.00
Trianglen9.5210.497.0015.30
Nordre Frihavnsgade9.5410.5487.0015.30
Strandboulevarden9.5711.0297.0015.30
Fritjof Nansens Plads9.5811.047.0015.30
Langeliniebroen9.5911.067.0015.30
Ved Norgesporten10.0011.087.0016.00
FORPLEJNINGSZONE
Folke Bernadottes Allé10.0111.1010Ingen lukninggaden opdeles
Grønningen10.0311.14Ingen lukninggaden opdeles
Esplanaden10.0411.18117.0016.00
Amaliegade10.0511.207.0016.00
Toldbodgade10.0611.227.0016.00
Sankt Annæ Plads10.0611.247.0016.00
Toldbodgade10.0711.26127.0016.00
Nyhavnsbroen10.0711.277.0016.00
Nyhavn10.0711.297.0016.00
Havnegade10.0811.317.0016.00
Christian IV’s bro10.0911.337.0016.00
Christians Brygge10.1011.35137.0016.00
FORPLEJNINGSZONE
Christians Brygge10.1111.397.0016.00
Kalvebod Brygge10.1311.4314Ingen lukninggaden opdeles
Dybbølsbro10.1611.51157.0013.00
Sønder Boulevard10.1912.00167.0013.00
FORPLEJNINGSZONE
Sønder Boulevard10.2212.09177.0013.00
Halmtorvet10.2312.117.0013.00
Gasværksvej10.2412.147.0013.00
Istedgade10.2512.17187.0013.00
Enghave Plads10.2612.217.0013.00
Enghavevej10.2812.26197.0013.00
Vesterbrogade10.2912.297.0013.00
Frederiksberg Allé10.3112.35209.0013.00
FORPLEJNINGSZONE
Allégade10.3412.44219.0013.00
Falkoner Allé10.3512.4521,19.0013.00
Godthåbsvej10.3812.52229.0013.00
Nordre Fasanvej10.4113.00239.0013.30
Hillerødgade10.4313.057.0014.00
FORPLEJNINGSZONE
Lundtoftegade10.4413.09247.0014.00
Borups Allé10.4513.127.0014.00
Jagtvej10.4613.167.0014.00
Hørsholmsgade10.4713.18257.0014.00
Stefansgade10.4813.207.0014.30
Nordbanegade10.4913.227.0014.30
Hillerødgade10.4913.247.0014.30
Nørrebrogade10.5013.26267.0014.30
FORPLEJNINGSZONE
Nørrebrogade10.5313.34277.0014.30
Frederiksborggade10.5413.377.0015.00
Nansensgade10.5513.407.0015.00
Vendersgade10.5613.42287.0015.00
Nørre Voldgade10.5713.447.0015.00
Vester Voldgade10.5813.477.0015.00
Vestergade10.5913.50297.0015.00
Skindergade11.0013.517.0015.00
Købmagergade11.0013.527.0016.00
Landemærket11.0113.547.0015.00
Suhmsgade11.0113.567.0015.00
Hauser Plads11.0213.587.0015.00
Åbenrå11.0213.59307.0015.00
Rosenborggade11.0214.017.0015.00
Gothersgade11.0314.047.0015.00
Øster Voldgade11.0414.077.0015.00
FORPLEJNINGSZONE
Sølvgade11.0514.0831Ingen lukningpga. trafiksluse
Øster Farimagsgade11.0614.127.0015.00
Østerbrogade11.0814.16327.0015.00
Trianglen11.0914.197.0015.30
Øster Allé11.1014.227.0015.00
Fælledparken11.1114.25337.0015.00
Frederik V’s vej11.1214.287.0015.00
Edel Sauntes Allé11.1314.317.0015.00
FORPLEJNINGSZONE
Edel Sauntes Allé11.1414.34347.0015.00
Øster Allé11.1514.367.0015.00
Trianglen11.1614.397.0015.30
Nordre Frihavnsgade11.1714.42357.0015.30
Strandboulevarden11.2014.50367.0015.30
Fritjof Nansens Plads11.2214.537.0015.30
Langeliniebroen11.2314.567.0015.30
Ved Norgesporten11.2414.59377.0015.30
FORPLEJNINGSZONE
Folke Bernadottes Allé11.2615.04Ingen lukninggaden opdeles
Grønningen11.2715.0838Ingen lukninggaden opdeles
Esplanaden11.2815.117.0016.00
Amaliegade11.2915.147.0016.00
Toldbodgade11.3015.16397.0016.00
Sankt Annæ Plads11.3015.177.0016.00
Toldbodgade11.3115.187.0016.00
Nyhavnsbroen11.3115.197.0016.00
Nyhavn11.3215.217.0016.00
Havnegade11.3215.227.0016.00
Christian IV’s bro11.3315.247.0016.00
Christians Brygge11.3315.25407.0016.00
FORPLEJNINGSZONE
Christians Brygge11.3415.287.0016.00
Vester Voldgade11.3515.3110.3016.00
Rysensteensgade11.3615.344110.3016.00
H.C. Andersens Boulevard11.3715.369.3010.00
Langebro (begge retninger)11.3715.389.3010.00
Ved Langebro11.3815.406.0018.00
Islands Brygge11.3915.43426.0018.00
MÅL11.4015.456.0018.00

 

 

Sådan kommer du lettest gennem byen den 19. majHele ruten er spærret for trafik søndag den 19. maj kl. 7.00 – 16.00. I dette tidsrum kan ruten kun krydses i bil via to trafiksluser. Fodgængere og cyklister bedes følge instruktioner fra officials, når de krydser ruten. Find detaljeret information om vejlukninger, trafikændringer og omlægning af buslinjer på cphmarathon.dk/trafikinfo. Foto: Screendump

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og bliv dagligt opdateret

Læs vores privatlivspolitik