Se listen: Nu er alle hovedstadsområdets borgmestre på plads

I Køge vandt socialdemokraternes Marie Stærke valget. Foto: Mads Claus Rasmussen - Scanpix

Nu er alle borgmester-kabalerne gået op. Hvis du er tvivl om, hvem din borgmester er, og hvad de står for. Så er der hjælp at hente her.

Alle borgmestre er nu på plads i TV 2 Lorrys sendeområde.

Det sker efter, at den sidste borgmesterkabale lørdag gik op i Dragør, hvor den siddende Venstre-borgmester, Eik Bidstrup, beholder borgmesterkæden om halsen de næste fire år

Mange andre borgmestre er ligeledes blevet genvalgt, men der er også flere, som har fået vristet posten fra den siddende borgmester.

Læs også Stemmeslugere: Her er de mest populære politikere i din kommune

Er du i tvivl om, hvem din borgmester er? Hvordan han eller hun ser ud? Og hvad deres mærkesager er?  Så kan du få et overblik i den følgende liste.

Du skal blot trykke på navnet på din borgmester, så kan du læse mere om vedkommende:

AlbertslundSteen Christiansen, Socialdemokratiet.

Allerød: Karsten Längerich, Venstre.

Ballerup: Jesper Würtzen, Socialdemokratiet.

Brøndby: Kent Max Magelund, Socialdemokratiet.

Dragør: Eik Dahl Bidstrup, Venstre

Egedal: Karsten Søndergaard, Venstre.

Fredensborg: Thomas Lykke Pedersen, Socialdemokratiet.

Frederiksberg: Jørgen Glenthøj, Konservative.

Frederikssund: John Schmidt Andersen, Venstre.

Furesø: Ole Bondo Christensen, Socialdemokratiet.

Gentofte: Hans Toft, Konservative.

Gladsaxe: Trine Græse, Socialdemokratiet.

Glostrup: John Engelhardt, Venstre.

Greve: Pernille Beckmann, Venstre.

Gribskov: Anders Gerner Frost, Nytgribskov.

Halsnæs: Steffen Jensen, Socialdemokratiet.

Helsingør: Benedikte Kiær, Konservative.

Herlev: Thomas Gyldal Petersen, Socialdemokratiet.

Hillerød: Kirsten Jensen, Socialdemokratiet. 

Hvidovre: Helle Adelborg, Socialdemokratiet.

Høje-Taastrup: Michael Ziegler, Konservative.

Hørsholm: Morten Slotved, Konservative.

Ishøj: Ole Bjørstorp, Socialdemokratiet.

København: Frank Jensen, Socialdemokratiet.

Køge: Marie Stærke, Socialdemokratiet.

Lejre: Carsten Rasmussen, Socialdemokratiet.

Lyngby-TaarbækSofia Osmani, Konservative.

Roskilde: Joy Mogensen, Socialdemokratiet.

Rudersdal: Jens Ive, Venstre.

Rødovre: Erik Nielsen, Socialdemokratiet.

Solrød: Niels Hörup, Venstre.

Stevns: Anette Mortensen, Venstre.

Tårnby: Allan Andersen, Socialdemokratiet.

Vallensbæk: Henrik Rasmussen, Konservative. 

Region Hovedstaden: Sophie Hæstorp Andersen, socialdemokratiet.

Region Sjælland: Heino Knudsen, Socialdemokratiet.

Læs også Valgets sjove partier: Sådan gik det for "En Død Hest"

Læs også 'Valgfest med mexicansk tema' planlægger fest for partistøtte

Læs også Bommert: Valgsted glemte at tælle personlige stemmer