Foto: Simon Læssøe, NIELS AHLMANN OLESEN, Jeppe Michael Jensen, Scanpix

Årets Reumert: TV-kendis nomineret

De nominerede til Årets Reumert 2017 er fundet. Den folkekære ´Vild med dans´ danser, Silas Holst, er iblandt de nominerede.

De fleste kender ham nok fra underholdningsprogrammet, ´Vild med dans´ på TV 2. Andre kender ham måske som frontfigur i programmet   ”Silas – mig, min mand og ”min kone”".

Men i år har han markeret sig med noget helt andet, nemlig musicalen ´Saturday Night Fever the musical´. Silas Holst er for første gang nomineret til en Reumert for rollen som Tony Manero. Han er blevet nomineret i kategorien ´Årets danser´.

De nominerede i kategorien ´Årets danser´ er:

·  Bo Madvig, Rammer, GLiMT, Vendsyssel Teater og Limfjordsteatret

·  Alba Nadal, Beginning and Ending, Det Kongelige Teater og A Naked Feeling, Dansk Danseteater

·  Silas Holst, Saturday Night Fever, The One and Only Company

Læs også Masser af musicals i Københavnsområdet: Se listen her

Musicalgenren hitter

I det hele taget har musicalgenren gjort sig særligt bemærket i år, og er også blevet nomineret i kategorierne Årets Sanger, Årets Mandlige Ensemblerolle samt Årets Musical/ Musikteater.

Disse tre nomineringer er givet på baggrund af Fredericia Teaters forestilling, Klokkeren fra Notre Dame – The Musical om den udstødte klokker Quasimodo og den tapre og smukke sigøjner Esmeralda.

Store og små opsætninger nominerede

I år må man sige, at ´Årets Reumert´ hylder både små og store forestillinger fra hele landet. Årets Reumert bliver afholdt i Skuespilhuset lørdag d. 10. juni.

Du kan se årets nominerede her:

Årets Kvindelige Hovedrolle

·  Sicilia Gadborg Høegh, Happy Nation, Teater Katapult

·  Marina Bouras, Ren, Husets Teater

·  Ena Spottag, Drengen der ville være vægtløs, Aalborg Teater

Årets Mandlige Hovedrolle

·  Henning Jensen, Med sne og Lang dags rejse mod nat, Det Kongelige Teater

·  Jesper Hyldegaard, Lampedusa, Akut360, Kulturkontoret, ForsøgsstationenogHusets Teater

·  Andreas Jebro, Erasmus Montanus, Aarhus Teater og Sort/Hvid

Årets Kvindelige Ensemblerolle

·  Özlem Saglanmak, Sort vand, Betty Nansen Teatret

·  Maria Rich, Living Dead, Aarhus Teater og Sort/Hvid

·  Hanne Windfeld, Drengen der ville være vægtløs, Aalborg Teater

Årets Mandlige Ensemblerolle

·  Mads M. Nielsen, Klokkeren fra Notre Dame – The Musical, Fredericia Teater

·  Frederik Meldal Nørgaard, Under Gud, over loven, Von Baden

·  Peter Plaugborg, Lang dags rejse mod nat, Det Kongelige Teater

Årets Danser

·  Bo Madvig, Rammer, GLiMT, Vendsyssel Teater og Limfjordsteatret

·  Alba Nadal, Beginning and Ending, Det Kongelige Teater og A Naked Feeling, Dansk Danseteater

·  Silas Holst, Saturday Night Fever, The One and Only Company

Årets Sanger

·  Henriette Bonde-Hansen, I Puritani, Den Jyske Opera

·  Lars Mølsted, Klokkeren fra Notre Dame – The Musical, Fredericia Teater

·  Rasmus Fruergaard, Der var engang en sang, der hed Arne og Højskolesangbogen, Det Kongelige Teater Årets Instruktør

·  Tue Biering, Dogville, Odense Teater

·  Katrine Wiedemann, Et vintereventyr, Republique

·  Morten Kirkskov, Lang dags rejse mod nat, Det Kongelige Teater

Årets Scenedesign

·  Adam Ryde Ankarfeldt og Magnus Pind Bjerre (videodesign), Jesper Kongshaug (lysdesign), Anne Mette Fisker Langkjær (scenograf), Wali Mohammed Barrech (kostumedesigner), Kristian Hverring (lyddesign og tonemester), Neoarctic, Hotel Pro Forma

·  Gehrt & Grarup, Erasmus Montanus, Aarhus Teater og Sort/Hvid

·  Christian Albrechtsen, Drengen der ville være vægtløs, Aalborg Teater, Lang dags rejse mod nat, Det Kongelige Teater og Sort Vand, Betty Nansen Teatret

Årets Dramatiker

·  Jakob Weis, Hamlet in Absentia, NordicOpera

·  Lærke Sanderhoff, Lev menneske, Odense Teater og TEATRET

·  Thomas Markmann, Drengen der ville være vægtløs, Aalborg Teater

Årets Børne-/Ungdomsforestilling

·  Tre ben, Aaben Dans

·  Soldaten, Teatret Fair Play

·  Gerdas rejse, Teater Refleksion

Årets Musical/Musikteater

·  Klokkeren fra Notre Dame – The Musical, Fredericia Teater

·  Er der nogen? Ensemble Ensemble

·  Højskolesangbogen, Det Kongelige Teater

Årets Opera

·  Hamlet in Absentia, NordicOpera

·  Askepot, Den Jyske Opera

·  Dead Man Walking, Det Kongelige Teater

Årets Danseforestilling

·  Rystet spejl, Det Kongelige Teater

·  Giant Steps, Det Kongelige Teater

·  WoMAN & WOMAN, HimHerAndIt

Årets Teaterforestilling

·  Et vintereventyr, Republique

·  Erasmus Montanus, Aarhus Teater og Sort/Hvid

·  Lang dags rejse mod nat, Det Kongelige Teater

Årets Performance

·  Klint, Lene Vestergård

·  NeoArctic, Hotel Pro Forma

·  Interpassivities, Corpus og Eventministeriet, Det Kongelige Teater

Årets Særpris

·  Udsigter fra min bedstemors køkken, WunderVerk

·  Bertolt Brechts Svendborgdigte, Baggaardteatret

·  Living Dead, Sort/Hvid og Aarhus Teater

Årets Hæderspris
Offentliggøres ved Årets Reumert i Skuespilhuset den 10. juni.

Årets Talentpriser
Der uddeles 8 Talentpriser i år, og navnene offentliggøres i tiden op til prisuddelingen.