Regionsrådet 2010-2013

Foto: TV2/Lorry

Region Sjællands regionsråd består af 41 politikere.

Antal medlemmer fordelt på partier

Socialdemokratiet - 14 medlemmer

Venstre - 12 medlemmer

SF - Otte medlemmer

Det Konservative Folkeparti - Tre medlemmer

Dansk Folkeparti - Tre medlemmer

Radikale Venstre - Ét medlem

Regionrådets formand: Steen Bach Nielsen - Socialdemokratiet

1. næstformand: Michael Rex - Socialdemokratiet

2. næstformand: Jens Stenbæk - Venstre

Medlemmer i alfabetisk rækkefølge efter efternavn:

Carsten Adelskov - Socialdemokratiet

Jorun Bech - Socialdemokratiet

Tina Boel - SF

Jette Leth Buhl - SF

Jørn Christensen - SF

Kirsten Devantier - Venstre

Ole Drost - Venstre

Søren Eriksen - Socialdemokratiet (afløste Tommy Kamp i januar 2010)

Henning Fougt - Venstre

Torben Haack - SF

Louis Hansen - SF

Per Hovmand - Det Konservative Folkeparti

Peter Jacobsen - Dansk Folkeparti

Timo Jensen - Venstre

Bent Jørgensen - Venstre

John Kellberg - Socialdemokratiet (forlod Dansk Folkeparti i december 2009, indmeldt i Socialdemokratiet januar 2012)

Doris Kimer - Venstre

Eva Levinsen - SF

Susanne Lundvald - Socialdemokratiet

Peter Madsen - Socialdemokratiet

Ellen Manelius Knudsen - Det Konservative Folkeparti

Ole Margweis - Socialdemokratiet

Skjold de la Motte - SF

Ole Nybjerg - Venstre

Knud Munksgaard - Radikale Venstre

Nicolai Nicolaisen - Socialdemokratiet

Jytte Thorup Nielsen - Socialdemokratiet

Kai Nielsen - Venstre

Steen Bach Nielsen - Socialdemokratiet

Daniel Nørhave - Dansk Folkeparti

Dora Olsen - Dansk Folkeparti

Kirsten Rask - Socialdemokratiet

Jens Ravn - Venstre

Michael Rex - Socialdemokratiet (forlod Dansk Folkeparti i marts 2010, indmeldt i Socialdemokratiet april 2010)

Naima Simring - Venstre

Jens Stenbæk - Venstre

Flemming Stenild - SF

Kate Sørensen - Socialdemokratiet

Henning Tønning - Socialdemokratiet

Christian Wedell-Neergaard - Det Konservative Folkeparti

Bøje Winther - Venstre