Arrangementer: Det kan du lave Grundlovsdag

I morgen fejres det danske demokrati landet over, når det er Grundlovsdag. Her får du en oversigt over forskellige arrangementer i den anledning.

Det er Grundlovsdag i morgen.

Dagen hvor vi fejrer det danske demokrati. Og hvis du ikke allerede har planer for, hvordan du vil fejre dagen, så får du lidt inspiration her. Der er både klassiske grundlovstaler, veteranbiltræf, åben talerstol på Christiania og rådhus-jubilæum.

Grundlovsdag er en travl dag, hvis man er politiker, har vi samlet alle partiformændenes taler, der foregår i hovedstadsområdet.

Partiformændenes Grundlovstaler:

Statsminister Lars Løkke Rasmussen starter dagen klokken 11.00, hvor han taler på Restaurant Herthadalen i Lejre. 

Radikale Venstres politiske leder, Morten Østergaard, taler 09.30 på Osted Fri- & Efterskole i Lejre. 

Alternativets Uffe Elbæk taler først på den lille vej Lighedsvej på Frederiksberg omkring klokken 15.00. Efterfølgende taler han klokken 17.00 i  Ørestad Bypark. 

Liberal Alliances Anders Samuelsen, taler på græsplænen "Posen" i Hillerød centrum kl. 14.25.

Du kan se listen over de øvrige partiers grundlovstaler nederst i artiklen.

 

Veteranbilsrace i Roskilde Grundlovsdag

Hvis man mener, at Grundlovsdag glider bedst ned med benzin, så er der veteranbiler og Grundlovstaler på Roskilde Ringen i morgen.

Det lokale værkstedsfællesskab for caféracere 'KnuckleGrease Garage' fremviser ombyggede motorcykler.

Roskildes Borgmester Joy Mogensen (S) kommer og holder tale ved veteranbiltræffet. Det samme gør erhvervsmand, tidligere racingteam-ejer, byrådsmedlem og kommende folketingskandidat Lars Christian Brask (V).

 

Minoriteternes Grundlovsdag​ på Christiania

Minoriteternes Grundlovsdag foregår på Christiania og er arrangeret af Landsforeningen for Lediges Vilkår, Christianias kulturforening, Hus Forbi og SAND.

Til Minoriteternes Grundlovsdag handler det om demokrati og menneskerettigheder. 

Hovedtalerne er skuespiller og teaterdirektør Flemming Jensen, og foredragsholder, forfatter og tidl. Folketingsmedlem Özlem Cekic.  

Minoriteternes Grundlovsdag starter kl. 14 Christiania, på Ridebanen, på plænen foran Den grå Hal.

Blandt de deltagende foreninger er SIND, Landsforeningen af Psykiatribrugere, Bedsteforældre for Asyl, Intact Danmark, Hampepartiet, MODER JORD, DEMOS, Budskab fra Græsrødder, Vilde Liv, TV GLAD og Fredsvagten. Der er der åben talerstol indtil kl. 18.

Grundlovsfest i Jyllinge

Årets sommerfest i Jyllinge ligger i grundlovsdagsweekenden.

Jyllinge Menighedsråd og Hellig Kors Kirkens venner, som står for sommerfesten, har derfor besluttet at gøre søndagen til grundlovsfest. Dagen begynder med friluftsgudstjeneste kl. 10 under blodbøgen i præstegårdshaven.

Kl. 11.30 er der grundlovstale ved den tidligere ombudsmand, professor Hans Gammeltoft-Hansen, og kl. 12.15 er der underholdning ved sangeren Jens-Chr. Wandt, der optræder som solist ved højtideligheder i Kongehuset. 

 

Lyngby Rådhus holder 75 års jubilæum

For 75 år siden i 1941 indviede Kong Christian den 10., Prins Knud, og daværende statsminister Th. Stauning det spritnye rådhus i Lyngby.

I år bliver det fejret med åbent hus fra kl. 13 - 15. Her vil borgerne få mulighed for at komme helt tæt på rådhuset og besøge steder, hvor der normalt ikke er adgang.

Der vil blandt andet være besøg på borgmestergangen, skattejagt for børn samt kaffe og kage.
 

Her holder ministrene Grundlovstaler i hovedstadsområdet

Justitsminister Søren Pind
17.15: Vallensbæk Havn, Vallensbæk Havnevej 10, 2665 Vallensbæk Strand

Finansminister Claus Hjort Frederiksen
15.50: Kavalergården i Bernstorffsparken v/Bernstorff Slot, Jægersborg Allé 93, 2820 Gentofte


Beskæftigelsesminister Jørn Neergaard Larsen
14.00: Carlsminde, Søllerødvej 30, 2840 Holte

Sundheds- og ældreminister Sophie Løhde
10.00: Hesselrødvej 2, 2980 Kokkedal
14.00: Vejlegård, Frederiksborgvej 447, 4000 Roskilde
15.00: Edelgave Gods, Edelgavevej 28, 2765 Smørum

Forsvarsminister Peter Christensen
13.10: Slangealleen 1, 4320 Lejre

Social- og indenrigsminister Karen Ellemann 
11.15: Brønshøjgård, Hillerødvej 70, 3540 Lynge
16.20: Vallensbæk Havn, Vallensbæk Havnevej 10, 2665 Vallensbæk Strand

Kultur- og kirkeminister Bertel Haarder
10.50: Greve Museum, Bækgårdsvej 9, 2670 Greve

 

 

Her holder Venstre Grundlovstaler i hovedstadsområdet

Jakob Engel-Schmidt
12.45: LOF i samarbejde med Venstre i Køge, Gl. Hastrupvej 8, 4600 Køge
15.45: Kavalergården i Bernstorffsparken v/Bernstorff Slot, Jægersborg Allé 93, 2820 Gentofte

Jan E. Jørgensen
11.30: Diakonissestiftelsen, Peter Bangs Vej 1, 2000 Frederiksberg
16.00: Midtsjællands Efterskole, Tolstrupvej 29, 4330 Hvalsø

Morten Løkkegaard (MEP)
10.00: Præstegården Glostrup, Hovedvejen 134, 2600 Glostrup

 

 

Her holder Socialdemokraterne Grundlovstaler i hovedstadsområdet

Magnus Heunicke
14.30: Vestegnens Grundlovsfest, Højrupgård, Højrupgårdsvej 1, 2625 Vallensbæk Landsby

Mattias Tesfaye
13.30: Socialdemokratiet i Brøndby, Brøndbyvestervej 3, 2605 Brøndby

Mette Gjerskov
14:30: Arrangementet i Roskilde i Palæhaven v/Domkirken

Morten Bødskov
12.15: Rødovregård, Kirkesvinget 1, 2610 Rødovre
13.00: Gammelgård, Gl. Klausdalsbrovej 436, 2730 Herlev
15.30: Risbjerggård, Hvidovrevej 241, Hvidovre

Nicolai Wammen
11.30: Metalskolen Jørlunde, Kursus- og konferencecenter, Slagslundevej 13, 3550 Slangerup.

Yildiz Akdogan
13.30: Socialdemokratiet i Herlev

 

Her holder Dansk Folkeparti Grundlovstaler i hovedstadsområdet

Martin Henriksen
13.00: Ørestad Byparken

Liselott Blixt 
13.00: Vikingepladsen i Frederikssund

Pia Adelsten
13.00: Vikingepladsen i Frederikssund

Marlene Harpsøe
13.00: Vikingepladsen i Frederikssund

Merete Dea Larsen
10.15: Greve Museum

 

Her holder Radikale Venstre Grundlovstaler i hovedstadsområdet

Morten Østergaard
9.30-10.00: Osted Fri- & Efterskole, Assendløsevejen 1, Osted, 4320, Lejre

Sofie Carsten Nielsen
12.00–13.00: Revy Museet, Allegade 5, 2000 Frederiksberg (på engelsk til flygtninge) 
 

 

Her holder De Konservative Grundlovstaler i hovedstadsområdet

Mette Abildgaard
09.30: Egedal – Græstedgård, Udlejrevej 13B, 3650 Ølstykke
11.00: Rudersdal – Havarthigården, Havarthivej 6, 2840 Holte
14.30: Allerød, Vestre Børnenaturcenter, Mørkebakkevej 1, 3450 Lillerød
16.00: Hillerød, Lille Byttegaard, Krogvej 11, 3320 Skævinge

Brian Mikkelsen
10.50: Metalskolen, Slagslundevej 13, Jørlunde, 3550 Slangerup
13.00: Vallensbæk, Korsagergaard, Vejlegaardsvej 121, 2605 Vallensbæk
14.00: Roskilde, Galleri LABR, Vindeboder 1A, Roskilde

Rasmus Jarlov
10.45: Den gamle rytterskole, Hvidovre Kirkeplads 1, 2650 Hvidovre. 
13.00: Fredensborg Vælgerforening, Haven ved Nivaagaard malerisamling, Gammel Strandvej 2, 2990 Nivå.
14.30: Aldershvile Slotsruin ved Bagsværd Sø, Bagsværd
15.30: Bernstorffsparken, Kavalergården, Gentofte 

 

 

Her holder Alternativet Grundlovstaler i hovedstadsområdet

Uffe Elbæk
15.00: Lighedsvej 9, Frederiksberg, klokken cirka 15
17.00: Ørestad Bypark

Christian Poll
11.30: Barokhaven i Frederiksborg Slotshave, Hillerød
 

 

Her holder Liberal Alliance Grundlovstaler i hovedstadsområdet

Anders Samuelsen
14.25: Hillerøds grundlovsarrangement, græsplænen ”Posen” i Hillerød centrum (ned til slotssøen)

Henrik Dahl
10.35: Greve Museum, Bækgårdsvej 9, 2670 Greve

Simon Emil Ammitzbøll
13.05: Hillerøds grundlovsarrangement, græsplænen ”Posen” i Hillerød centrum (ned til slotssøen)
14.40: Ørestad Grundlovsfest, Ørestad Bypark

May-Britt Kattrup
13.45: Hillerøds grundlovsarrangement, græsplænen ”Posen” i Hillerød centrum (ned til slotssøen)

 

Her holder Enhedslisten Grundlovstaler i hovedstadsområdet

Finn Sørensen
14.00: Ørestad Grundlovsfest

Kilde: Altinget.dk