Foto: David Leth Williams - Scanpix

Nyt byråd i Furesø: Sådan ser det ud

Furesø Kommune havde onsdag aften sit konstituerende byråd, hvor borgmesterposten og medlemmer til udvalgene faldt på plads.

Furesø Kommunes nye byråd afholdt onsdag aften sit konstituerende møde. 

Mødet blev åbnet af byrådets længst siddende medlem, Lars Carpens, Venstre, der spurgte, om der var andre kandidater til borgmesterposten end den siddende borgmester. Da det ikke var tilfældet, er Ole Bondo Christensen, Socialdemokratiet, genvalgt som borgmester af et enigt byråd.

Socialdemokratiet er igen ved dette valg det største parti i Furesø Kommune og sidder på ti af byrådets 21 pladser.

Næststørste parti er fortsat Venstre, men denne gang med fire mandater - et mandat færre end ved sidste kommunalvalg.

Herefter følger Konservative med tre mandater, det samme antal som ved sidste kommunalvalg.

Radikale Venstre, Liberal Alliance, Dansk Folkeparti og Enhedslisten har alle fået én plads i byrådet.

Herunder kan du se en liste over fordelingen i de forskellige udvalg:

Økonomiudvalg
Det nye økonomiudvalg kommer til at bestå af følgende medlemmer:
Ole Bondo Christensen (formand, A), Preben Sandberg Pettersson (næstformand, A), øvrige medlemmer: Øjvind Vilsholm (Ø), Tine Hessner (B), Lars Carstensen (C), Hasan Yilmaz (A) og Gustav Juul (V)

Byudvikling og bolig
Egil Hulgaard (formand, C), Lene Bang (næstformand, A) øvrige medlemmer: Niels Bjerre Degn (A), Henrik Poulsen (A), Lene Munch-Petersen (A), Ole Holleufer (I), Lars Carpens (V)

Natur, miljø og grøn omstilling
Lene Munch-Petersen (formand, A), Øjvind Vilsholm (næstformand, Ø) øvrige medlemmer: Lene Bang (A), Susanne Mortensen (C) og Lars Carpens (V)

Kultur, fritid og idræt
Tine Hessner (formand, B), Muhammed Bektas (næstformand, A), øvrige medlemmer: Egil Hulgaard (C), Niels Bjerre Degn (A) og Gustav Juul (V)

Dagtilbud og familier
Bettina Ugelvig Møller (formand, A), Niels Bjerre Degn (næstformand, A), øvrige medlemmer: Øjvind Vilsholm (Ø), Lene Munch-Petersen (A), Matilde Powers (A), Berit Torm (V) og Carsten Svensson (O)

Skole og ungdomsuddannelse
Henrik Poulsen (formand, A), Susanne Mortensen (næstformand, C), øvrige medlemmer: Tine Hessner (B), Matilde Powers (A), Bettina Ugelvig Møller (A), Jesper Larsen (V) og Berit Torm (V)

Sociale forhold, sundhed og et godt seniorliv
Matilde Powers (formand, A), Bettina Ugelvig Møller (næstformand, A), øvrige medlemmer: Lene Bang (A), Berit Torm (V) og Carsten Svensson (O)

Beskæftigelse og erhverv
Hasan Yilmaz (formand, A), Tine Hessner (næstformand, B), øvrige medlemmer: Preben Sandberg Pettersson (A), Muhammed Bektas (A) og Jesper Larsen (V)

Digitalisering og innovation
Lars Carstensen (formand, C), Ole Holleufer (næstformand, I), øvrige medlemmer: Muhammed Bektas (A), Preben Sandberg Petterson (A) og Gustav Juul (V)