Arkivfoto Foto: Lorry

Kandidater

16 partier skal kæmpe om at komme ind i Regionsrådet i Region Sjælland. Se her hvilke politikere, borgerne i regionen kan stemme på.

A - Socialdemokratiet

Spidskandidat

Steen Bach Nielsen

Øvrige kandidater

Susanne Lundvald

Jan Hendeliowitz

Kirsten Rask

Annemarie Knigge

Nicolai Nicolaisen

Dorte Mølgaard Linder

Henning Tønning

Flemming Meyer Kjærgaard

Jens Georg Bagge

Ole Marqweis

Peter Madsen

Ole Quist

Kate Sørensen

Bjarne Ego Jørgensen

Carsten Adelskov

Jorun Bech

Lizette Petersen

Knud Henning Nielsen

Søren Palshøj

Michael Rex

Ulrich Pade

Søren Dalmark

Freddy Blak

Marianne Wessmann

B - Radikale Venstre

Spidskandidat

Anne Møller Ronex

Øvrige kandidater

Linda Kristiansen

Lars Hoppe Søe

Jan Heidebo

Jeppe Trolle

Tyge Birk

Asta Rasmussen

Kristian Stokholm

Lise Nielsen

Gudrun Margrethe Møller

Ulf Lindow

Bent A. Jespersen

Michael Viborg Nielsen

Henrik Gade

Marianne Fritzen

Troels Brandt

C - Det Konservative Folkeparti

Spidskandidat

Christian Wedell-Neergaard

Øvrige kandidater

Ellen Knudsen

Per Hovmand

Brigitte Klintskov Jerkel

Bent Jørgensen

Jeppe Carlsen

Majken Nevermann

Lars Lindskov

Claus Neergaard

Grethe Nørtoft Saabye

Nicki Ottevig

Ivan Lilleng

John Mogensen

Annemette Engell Hansen

Peter Kock Møller

Flemming Christensen

Daniel Blak Pedersen

Finn Andersen

Niels Erik Christensen

Hans Odder

D - Vælgerforeningen Danmark

Spidskandidat

Hans-Henrik Jørgensen

Øvrige kandidater

Karsten Kruhøffer

Michael Kiel

E - Retsforbundet

Spidskandidat

René Bøgh

Øvrige kandidater

Torsten Sylvest

Ulf Kobbernagel

F - SF

Spidskandidat

Tina Boel

Øvrige kandidater

Mette Vallentin

Jette Leth Buhl

Mariane Synøve Smed

Eva Levinsen

Farid Faizi

Skjold de la Motte

Jørgen Baadsgaard

Arne Juel Jensen

Franz Mortensen

Torben Haack

Erling B. Nielsen

Tenna Birk

Jørn Christensen

Michael Graakjær

H - Social Balance

Spidskandidat

Kim Poulsen

Øvrige kandidater

Charlotte Birk

I - Liberal Alliance

Spidskandidat

Egon Bo

Øvrige kandidater

Inge Christiansen

Torben Kjær

Kisser Franciska Lehnert

Jan Vedel Heine

Thomas Vesth

Klaus Abel

Vibeke Hellmann

Pierre Deshasta

Henrik Boye Jørgensen

Olaf Christensen

Thomas Michelsen

David Arborg

Rune Faxøe Larsen

Per Bjørn Hansen

Henrik Klem Lassen

Jesper Stauss

Berit Kristensen

Thomas Lunden

K - Kristendemokraterne

Spidskandidat

Egon Jakobsen

Øvrige kandidater

Mette Guldager

Per Kristensen

Lisbeth Rask Nielsen

Henning Østergaard-Christensen

L - Demokratilisten

Spidskandidat

Karsten Jensen

Øvrige kandidater

Erling Fundal

Finn Buch Petersen

M - Miljøpartiet Fokus

Spidskandidat

Dennis Engholm

Michelle Kappel

Richard Bentzen

Charlotte Andersson

Claus Kaasgaard

Anja Kristensen

Irene Nielsen

Anni Vilsgaard

Stine H. Hansen

Christopher Trung Paulsen

N - Nyt Næstved

Spidskandidat

Hans Jørgen Parling

O - Dansk Folkeparti

Spidskandidat

Peter Jacobsen

Øvrige kandidater

Daniel Nørhave

Gitte Simoni

Jeppe Jakobsen

Ellen Thomsen

Henrik Brodersen

Frederik Pedersen

Erik Lings Kjelgaard

Carsten Nielsen

Thomas Palmskov

Kim Errebo

Eric Steffensen

Kim Sjølund

Peer Justesen

Kisse Bødker

Jørgen Mundt Andersen

Søren D. Brask

Steen Petersen

Birgit Holse

Tonny Borgstrøm

Claus Engskov

René Bressendorff

Anette Knoblauch

Flemming Knoblauch

V - Venstre

Spidskandidat

Jens Stenbæk

Øvrige kandidater

Kirsten Devantier

Mads Brenøe Lange

Ole Drost

Lene Madsen Milner

Bodil Sø

Jens Ravn

Jane Strange

Evan Lynnerup

Claus Bakke

Karina Vincentz

Bøje Winther

Henning Fougt

Naima Simring

Kai Nielsen

Margit Jørgensen

Henrik Ryde

Jens K. Jensen

Ben Sancoeur

Pia Lunn Christiansen

Camilla Hove Lund

Helle Christensen

Søren Vang Hansen

Doris Kimer

Ali Ünsal

Asger Diness Andersen

Timo Jensen

Christina Lund

Thomas Sørensen

Torben Andersen

Kim Egelund

Z - Lavere Skatter og Afgifter

Spidskandidat

Jens Høgild

Ø - Enhedslisten

Spidskandidat

Bruno Jerup

Øvrige kandidater

Ursula Dieterich-Pedersen

Bente Borreskov

Alice Trauelsen

Bodil Steenberger

Åge Skovrind

Kim Mariegaard

Anja Eberhardt

Peter Heinen

Susanne Lysholm Jensen

Dan Lundrup

Karen Thestrup Clausen

Bodil Waagensen

Mogens Duclos Julsdorf

Hermand Pedersen

Niels Erik Danielsen

Maher Khatib

Anker Schjerning

Pernille Søndergaard

Carsten Oddershede

Ivan Mott

Christian Tastrup

Bente Lerche-Thomsen

Niels Rolskov

Sejer Folke

Jonas Paludan

Henrik Stougaard

Kurt Munck

Finn Klarskov Jensen

Tage Vestergaard

Helle Mandrup Tønnesen

Stig Erichsen

Thor Temte

Søren Kolstrup

Jette W. Jørgensen

Jan Jakobsen

Thomas Clausen

Indgåede valgforbund

Følgende valgforbund er varslet til valget:

Valgforbund 1 - B samt E.

Valgforbund 2 - C, I, K, O samt V.

Valgforbund 3 - F, H, M samt Ø.