Foto: TV 2 Lorry

Her er vinderne af Danmarks Bedste Brød og Kager

La Glace i København satte sig tungt på vinderpladserne i den landsdækkende konkurrence.

Tirsdag  gik det bogstaveligt talt i kage på Rådhuspladsen i København.

Her konkurrerede 70 bagere og konditorer om at lave Danmarks bedste brød og kager.

- Det er bagere fra hele landet, som er gået videre til finalen, siger Henrik Jellev Madsen, konkurrenceansvarlig, Bager- og Konditormestrene i Danmark til TV 2 Lorry.

Bagerne konkurrerede i kategorier som fuldkornshvedebrød, specialbrød, rugbrød og madbrød.

00:35

Se de flotte kager og brød fra konkurrencen her

Luk video

 

Læs også Brød fra gourmetbagere er fulde af salt

På kagesiden kan man vinde i bagt tærte, kransekagestykker og tørkage.

Formålet er at markedsføre bager og konditorerne og animere dem til at udvikle deres produkter.

Henrik Jellev Madsen, konkurrenceansvarlig, Bager- og Konditormestrene i Danmark.

- Formålet er at markedsføre bager og konditorer og animere dem til at udvikle deres produkter, siger Henrik Jellev Madsen.

Vinderkager inspirerer

Også de studerende bagte for sejren. Har gjaldt det årets talentpris i bagt tærte og specialbrød.

Dagens 70 deltagere har kvalificeret sig blandt 360 bager- og konditormestre, der deltog i semifinaler i Odense og Køge.

Læs også Bager får påbud mod at sælge til private

Nu kan alle så lære af vinderne.

- Rigtigt mange tager vinderprodukterne op og begynder at bage dem, Henrik Jellev Madsen.

Her er vinderne af konkurrencen:

Talentkonkurrencen (elever):

Brød:
  1. Rune Ulf Bonnichsen, Pompei Ribe
  2. Thomas Munkholm Johansen, P.A Anderen Vejle
  3. Annemette Sørensen, Pompei Ribe
 Tærte:
  1. Amalie Hansen, Meyers Konditori i København
  2. Christina Refshauge Pedersen, Blomsterbergs Cafe, Kongens Lyngby
  3. Pernille Søegaard, Bagergaarden i Hinnerup 


Danmarks Bedste Brød og kager (hovedkonkurrencen):

Specialbrød:
  1. Jesper Krarup Sørensen, Lyngens Bageri, Køge
  2. Malene Hansen, Kirstens Konditori, Brønshøj
  3. Alex Gustavson, Byens Brødhus, Sønderborg 
Fuldkornsbrød:
  1. Alex Gustavson, Byens Brødhus, Sønderborg
  2. Martin Andersen, Smørum Konditori, Smørum
  3. Mikkel Hansen, Pompei, Ribe 
 
Rugbrød:
  1. Mona Have, Klosterbageriet, Løgumkloster
  2. Sune Kristensen, Byens Brød og Cafe, Vejen
  3. Fie Mortensen, Sejers Konditori, Sorø 
 Madbrød:
  1. Bo Holberg-Johansen, Farumhus Konditori, Farum
  2. Christian Larsen, Kirstens Konditori, Brønshøj
  3. Annemette Sørensen, Pompei, Ribe 
Tørkage:
  1. Thomas Bastholm, Conditori La Glace, KBH
  2. Mette Sophie Olesen, Conditori la Glace, KBH
  3. Gabriel Ahlgreen, Vanilla Chocolatier og Konditori, Vejle 
Kransekage:
  1. Thomas Bastholm, Conditori La Glace, KBH
  2. Mette Sophie Olesen, Conditori la Glace, KBH
  3. Gabriel Ahlgreen, Vanilla Chocolatier og Konditori, Vejle 
Bagt tærte:
  1. Mette Sophie Olesen, Conditori la Glace, KBH
  2. Thomas Bastholm, Conditori La Glace, KBH
  3. Emil Vang, Conditori La Glace, KBH