Grønkjær bliver hos FC København

Landsholdsspilleren Jesper Grønkjær fortsætter minimum en sæson mere hos FC København.

Jesper Grønkjær tager endnu en sæson mere hos FC København, hvor han i denne sæson har været med til at vinde det danske mesterskab.

Venstrekanten har været en afgørende spiller på vejen mod klubbens ottende danske titel, men skadesproblemer har betydet, at parterne ikke forlængst har indgået en forlængelse.

Min fysiske tilstand har betydet en del i mine overvejelser, da det er en forudsætning for at kunne præstere på mit højeste niveau. Jeg glæder mig over min nye aftale, da min lyst og motivation til at fortsætte i denne klub er stor, siger Jesper Grønkjær til klubbens hjemmeside.

Sportsdirektør Carsten V. Jensen glæder sig over, at Grønkjær fortsætter i Parken.

Det har ikke været nogen hemmelighed, at vi den seneste tid har haft en tæt dialog med Jesper om fremtiden i FC København. Forårets præstationer på banen har imidlertid fjernet enhver tvivl hos begge parter, og det er således helt naturligt, at vi fortsætter samarbejdet foreløbigt yderligere en sæson, siger Carsten V. Jensen.

Jesper Grønkjær har indtil videre optrådt 129 gange for FC København og scoret 20 gange.

ritzau/