OVERBLIK: Her er borgmestrene på plads

Hvem bliver borgmester? Det spørgsmål er efter alt at dømme allerede besvaret i en lang række kommuner.

I mange af Region Hovedstadens 34 kommuner synes det at stå klart, hvem der bliver borgmester i de kommende fire år.

00:18

Borgmester i Herlev Thomas Gyldal Petersen, soc.dem., var glad og stolt over valget

Luk video

De politiske forhandlinger i de enkelte kommuner kan dog løbe helt frem til det konstituerende møde, som afholdes i perioden 1.-15. december. 

De nye kommunalbestyrelser og byråd tiltræder 1. januar 2018.

Nedenfor følger en liste med de borgmestre, der efter alt at dømme er på plads.

Indtil videre giver det Socialdemokratiet 11 borgmesterposter, Venstre tre, De Konservative seks, mens lokallisten Nytgribskov har taget én borgmesterpost i TV 2 Lorrys sendeområde. 

Læs også Hammerslag-mægler bliver borgmester i Gribskov

Herunder kan du se, hvordan det foreløbig ser ud. De fleste kommuner er på plads, og vi opdaterer, så snart vi ved mere om de resterende kommuner. 

Her er borgmestrene på plads

Albertslund: Steen Christiansen, Socialdemokratiet - genvalg.

Allerød: Karsten Längerich, Venstre - nyvalg.

Ballerup: Jesper Würtzen, Socialdemokratiet - genvalg.

Brøndby: Kent Max Magelund, Socialdemokratiet - tiltrådt 1. marts 2016.

Egedal: Karsten Søndergaard, Venstre - genvalg.

Fredensborg: Thomas Lykke Pedersen, Socialdemokratiet - genvalg.

Frederiksberg: Jørgen Glenthøj, Konservative - genvalg.

Frederikssund: John Schmidt Andersen, Venstre - genvalg.

Furesø: Ole Bondo Christensen, Socialdemokratiet - genvalg.

Gentofte: Hans Toft, Konservative - genvalg.

Gladsaxe: Trine Græse, Socialdemokratiet - tiltrådt 1. juli 2017.

Glostrup: John Engelhardt, Venstre - genvalg.

Greve: Pernille Beckmann, Venstre - genvalg.

Gribskov: Anders Gerner Frost, Nytgribskov - nyvalg.

Halsnæs: Steffen Jensen, Socialdemokratiet - nyvalg.

Helsingør: Benedikte Kiær, Konservative - genvalg.

Herlev: Thomas Gyldal Petersen, Socialdemokratiet - genvalg.

Hillerød: Kirsten Jensen, Socialdemokratiet - nyvalgt - har dog været borgmester før. 

Høje-Taastrup: Michael Ziegler, Konservative - genvalg.

Hørsholm: Morten Slotved, Konservative - genvalg.

Ishøj: Ole Bjørstorp, Socialdemokratiet - genvalg.

København: Frank Jensen, Socialdemokratiet - genvalg.

Køge: Marie Stærke, Socialdemokratiet - nyvalg.

Lejre: Carsten Rasmussen, Socialdemokratiet - tiltrådt september 2016.

Lyngby-Taarbæk: Sofia Osmani, Konservative - genvalg.

Hvidovre: Helle Adelborg, Hvidovre - genvalg.

Roskilde: Joy Mogensen, Socialdemokratiet - genvalg.

Rudersdal: Jens Ive, Venstre - genvalg.

Rødovre: Erik Nielsen, Socialdemokratiet - genvalg.

Solrød: Niels Hörup, Venstre - genvalg.

Stevns: Anette Mortensen, Venstre - nyvalg

Tårnby: Allan Andersen, Socialdemokratiet - nyvalg.

Vallensbæk: Henrik Rasmussen, Konservative - genvalg. 

Dragør: Eik Bidstrup, Venstre - genvalg