Kandidater

10 partier stiller op ved valget til Gentofte Kommunalbestyrelse 19. november. Se her hvilke politikere, der skal forsøge at vinde vælgernes gunst i den nordsjællandske kommune.

A - Socialdemokratiet

Spidskandidat

Søren B. Heisel

Øvrige kandidater

Irene Lütken

Anne Hjorth

Jesper Kampmann

Trine Boysen

Bjarne Burkal

Gitte H. Terndrup

Jesper Hostrup Hansen

Thomas Ellegaard

Jørgen Pedersen

Jørgen Christian Wind Nielsen

B - Radikale Venstre

Spidskandidat

Marie-Louise Andreassen

Øvrige kandidater

Olav Grøndal

Kristine Kryger

Martin Iversen

Melitta Naegeli

Sven Gad

Katrine Lotz

Mille Gunnergaard

Karen Krogh Fanøe

Nils Thedin Hendriksen

C - Det Konservative Folkeparti

Spidskandidat

Hans Toft

Øvrige kandidater

Pia Nyring

Michael Fenger

Marianne Zangenberg

Lisbeth Winther

Ulrik Borch

Karen Riis Kjølbye

Katja S. Johansen

Jesper Kamp Nielsen

Susanne Biltoft

Per Bruun Andersen

Birgitte K. Schmidt

Christian Buje Tingleff

Thomas Rostrup

Bente Frimodt-Møller

Ida Seehusen

Louisa Schønnemann Bøttkjær

Britta Riis

Søren Schock Petersen

Ann-Kathrine Karoff

Christian Thune Jacobsen

Søren Skafte

Claus Bretton-Meyer

F - SF

Spidskandidat

Brigitta Volsted Rick

Øvrige kandidater

Christoffer Albertsen

Jens Rane Holck

Freja Fischer-Møller

Thomas Kristensen

Lise Müller

Peder Larsen

Mette Katrine Jensen

I - Liberal Alliance

Spidskandidat

Poul V. Jensen

Øvrige kandidater

Jacob Rørdam Holm-Jørgensen

Eva Steiness

Lotte Bretton-Meyer

Jørn Mayntzhusen

Thomas Hübertz

Per Bruun Jespersen

K - Kristendemokraterne

Spidskandidat

Charlotte Adserballe Dahl

Øvrige kandidater

Søren Harslund

O - Dansk Folkeparti

Spidskandidat

Henrik Thorup

Øvrige kandidater

Hans Jørgen Heitmann Jensen

Charlotte Gram

Henrik Bidstrup

Tove Poulsen

T - Gentoftelisten

Spidskandidat

Birgit Hemmingsen

Øvrige kandidater

Bjørn Quistorff

Mona Gøthler

Nils-Erik Norsker

Kim Espensen

Søren Graversen

V - Venstre

Spidskandidat

Mogens Vad

Øvrige kandidater

Egil Rindorf

Søren Michaelsen

Finn Kristiansen

Peter Herskind

Jens Tarp

Louise Feilberg

Colette Brix

Morten Munk Ebbesen

Kirsten Elvstrøm

Iben Toftegaard

Jesper Holm

Iben Holm

Martine Høiler

Jens Peter Smidt Blak

Agnes Hauberg

Kim Utzon Jybæk

Nils Juhl Andreasen

Nick Holm Hansen

Ø - Enhedslisten

Spidskandidat

Jeanne Guldbrand Toxværd

Øvrige kandidater

Thor Donsby Noe

Frank Knudsen

Arne Würgler

Cecilia Alexandra Juhler-Toxværd

Regula Maltry

Poul Wendel Jessen

Frederik Dehlholm

Indgåede valgforbund

Følgende valgforbund er varslet til valget:

Valgforbund 1 - C, K samt O.

Valgforbund 2 - A, F samt Ø.

Valgforbund 3 - B, I samt V.

Mest læst i dag

Se flere

Mest læst i dag

Se flere

Samfund

Snorre Byrial Pedersen

playJulegaver til hjemløse er et hit – sådan kan du hjælpe

vask

Robotter skal gøre sengene rene på hospital

cosedis

Nicolas' luftfotos hitter: Se 28 pletskud her

20191202-185853-5-1920x1279we

playTrods lunken modtagelse ser boligministeren positivt på ny ghettoliste

Gentofte

Forsiden lige nu

Se flere

På forsiden nu

Se flere