Kandidater

11 partier skal kæmpe om vælgernes gunst i Halsnæs Kommune ved valget 19. november. Se her hvilke politikere, kommunens borgere kan stemme på.

A - Socialdemokratiet

Spidskandidat

Helge Friis

Øvrige kandidater

Annette Westh

Bertil Nyenstad

Helle Vibeke Lunderød

Torben Hedelund

Peter Rohde

Hans Jørgen Larsen

Henrik Tolstrup

Verner Jensen

Kirsten Lauritsen

Sarah Lindemann Thøgersen

Steffen Jensen

Nicolai Hedelund

Lotte Hammer

Rolf Møller Hansen

Georg Miksa

Gordana Petrovic

Jannik Haulik Jørgensen

C - Det Konservative Folkeparti

Spidskandidat

Per Laumann Hingel

Øvrige kandidater

Elsebeth Vedel

Peter Nobel

Rie Vedel

Claus Erik Halling

E - Visionslisten

Spidskandidat

Kim Jensen

Øvrige kandidater

Michael Herløv

F - SF

Spidskandidat

Jørgen Lundbjerg Hansen

Øvrige kandidater

Trine Schøning Torp

Anja Rosengreen

Jane Howe Gersager

Olaf Prien

Martin M. S. Pedersen

Anita Bager

Yvonne Kofod Bjerg

Peter Nilsson

Anne Henriksen

G - Ølstedlisten

Spidskandidat

Vibeke Frausing

Øvrige kandidater

Jesper Kirkebye Andersen

Hanne Utoft Solhøj

Lars Frausing

H - Halsnæslisten

Spidskandidat

Martin Bang Rasmussen

I - Liberal Alliance

Spidskandidat

Anne-Marie Tørnes-Hansen

Øvrige kandidater

Søren Rømer

Jonas Larsen

Shane Nicolaj Petersen

Alexandra Pilegaard Lind

Thomas Lind

L - Lokallisten Halsnæs

Spidskandidat

Per Jensen

Øvrige kandidater

Thue Lundgaard Curry

Camilla Kolstrup

Torkel Stentorp

Ingrid Arve

O - Dansk Folkeparti

Spidskandidat

Ole Søhøj Nielsen

Øvrige kandidater

Walter Christophersen

Gitte Hemmingsen

Ole W. Nielsen

Laura Vendelsøe Nielsen

Lennart Rye

Kristina Thor-Pedersen

Ove Pedersen

Erik Pluto Larsen

V - Venstre

Spidskandidat

Steen Hasselriis

Øvrige kandidater

Sune Raunkjær

Hanne Kjær Knudsen

Thomas Møller Nielsen

Michael Thomsen

Henrik Nielsen

Qasam N. Ahmad

Emil T. Mortensen

Mette Kjerulf

Jan Eriksen

Ulf Skjernov

Carsten Aagaard

Lene Thomsen

Ø - Enhedslisten

Spidskandidat

Lisbet Møller

Øvrige kandidater

Imdat Yilmaz

Anne-Grete Bram Nielsen

Lavra Maire Lumholt

Jørgen Holm Tved

Bent Carl Christian Hansen

Birgitte Klestrup Pedersen

Steen Andersen

Lisbeth Bang Hansen

Indgåede valgforbund

Følgende valgforbund er varslet til valget:

Valgforbund 1 - A, F samt Ø.

Valgforbund 2 - C, E, I, O samt V.

Mest læst i dag

Se flere

Mest læst i dag

Se flere

Samfund

Stevns Station

141 år gammel togstation skal flyttes

Jacob Gowland Jørgensen

playFamiliefar trodsede rejsevejledninger: - Jeg har brug for at komme væk fra hverdagen

mændenes hjem

Hjemløse sælger juletræer og får indtjeningen i egen lomme

FÆRDIGT INDSLAG(3)

playTingbjerg bygger sig ud af den hårde ghettoliste - beboer frygter opdelt lokalsamfund

Halsnæs

Forsiden lige nu

Se flere

På forsiden nu

Se flere