Kandidater

11 partier vil 19. novmeber kæmpe om pladserne i Rudersdal Kommunalbestyrelse. Hver af de 11 partier har opstillet kandidater til pladserne, og dem kan du se her.

A - Socialdemokratiet

Spidskandidat

Jens Bruhn

Øvrige kandidater

Poul Bach Kristine Thrane

Ib Hedegaard Sørensen

Bent Nielsen

Anders Reumert

Hanne Petræus

B - Radikale Venstre

Spidskandidat

Court Møller

Øvrige kandidater

Karin Christiansen

Jørn Madsen

Torben Tallerup

Paul-Philippe Péronard

Inge Lise Enevoldsen

Birte Boisen

Karen Madsen

Winni Heilmann

Aleksandra Maria Sprangsege

C - Det Konservative Folkeparti

Spidskandidat

Birgitte Schjerning Povlsen

Øvrige kandidater

Claus Larsen

Christoffer Buster Reinhardt

Kenneth Birkholm

Susanne Fris

Lars V. Søndergaard-Nielsen

Gitte D'Arcy

John Hestehave

Anne Gravesen

Christian Trollo

Christian Have

Hanne Gerner

Torsten Blichert

Lars Engelberth

Else Kjeldgaard

Claus Hjorting

F - SF

Spidskandidat

Jeppe Vejlby Brogård

Øvrige kandidater

Dorte Nørbo

Bernt Stubbe Østergaard

John Theil Münster

Karl Gammelmark

Flemming Hørdum Gertsen

I - Liberal Alliance

Spidskandidat

Elisabeth Ildal

Øvrige kandidater

Jesper Winther Andersen

Steen Garbers Enevoldsen

Søren Kreilgaard

L - Lokallisten Rudersdal

Spidskandidat

Maria Steno

Øvrige kandidater

Axel Bredsdorff

Anna Scharling Brun

Thomas N. Feldborg Bruun

Jacob Buhl

Anne Christiansen

Henrik Hjortdal

Casper Frøkjær

Tommy Engedal Kronborg

Mona Madsen

Helle Kold Nielsen

Sten Troelstrup

Luc de Visme

M - Folkelisten.dk

Spidskandidat

Gert Lassen

O - Dansk Folkeparti

Spidskandidat

Erik Gissel Jensen

Øvrige kandidater

Jan-Erik Messmann

Philip Heimbürger

V - Venstre

Spidskandidat

Jens Ive

Øvrige kandidater

Daniel E. Hansen

Randi Mondorf

Erik Mollerup

Anika Rée

Anne Anbo

Thomas Lesly Rasmussen

Jens Darket

Camilla Barner-Christensen

Morten Christensen

Søren Hyldgaard

Maiken Andersen

Torben Vigh

Melina Kiwa Søderberg

Per Carøe

Ulrik Iversen

Rune Kjeldsen

Maria Elmo Bitsch

Niels Wulff

Lars Kristensen

Z - Lavere Skatter og Afgifter

Spidskandidat

Amanda T. Kristoffersen

Ø - Enhedslisten

Spidskandidat

Jacob Jensen

Øvrige kandidater

Luis Monteiro

Vibeke Baden Laursen

Joachim Ellehave Lange

Indgåede valgforbund

Følgende valgforbund er varslet til valget:

Valgforbund 1 - A, B, F samt Ø

Valgforbund 2 - C, I, O samt V.

Mest læst i dag

Se flere

Mest læst i dag

Se flere

Samfund

Stevns Station

141 år gammel togstation rives ned: Politikere enige om at flytte station

Jacob Gowland Jørgensen

playFamiliefar trodsede rejsevejledninger: - Jeg har brug for at komme væk fra hverdagen

mændenes hjem

Hjemløse sælger juletræer og får indtjeningen i egen lomme

FÆRDIGT INDSLAG(3)

playTingbjerg bygger sig ud af den hårde ghettoliste - beboer frygter opdelt lokalsamfund

Rudersdal

Forsiden lige nu

Se flere

På forsiden nu

Se flere