Kandidater

13 partier opstiller til Allerød Byråd ved kommunalvalget 19. november. Her kan du se hvilke kandidater, de respektive partier har valgt til at repræsentere sig.

A - Socialdemokratiet

Spidskandidat

Miki Dam Larsen

Øvrige kandidater

Henriette Gedde

Karen Gausland

Bettina Hauge

Finn Hyllested

Søren Bak

Henrik Tonnesen

Viktor Dylander

Theodore Gbouable

Lilla Voss

Lea Herdal

B - Radikale Venstre

Spidskandidat

Agnete Fog

Øvrige kandidater

Thomas Elkjær

Henrik Jansson

Klaus Fisker

Peter Krogsgaard

Gregers Dam

Bodil Schultz

Vibeke Arndt Skak Jensen

Ebbe Schultz

C - Det Konservative Folkeparti

Spidskandidat

Erik Lund

Øvrige kandidater

Jørgen Johansen

Gurli Nielsen

Henrik Haugaard

Thomas Kirkegaard

Johnny Lehmann

Anne Hyrup Madsen

Stig Grevy

Marie Kirk Andersen

Martin H. Wolffbrandt

Line Kivsmose

Kurt Ernst

Nikolaj Kirkskov

Lars Bacher

D - Det Nye Allerød

Spidskandidat

Jesper Hammer

Øvrige kandidater

John Jensen

Viggo Janum

Hanne Lindstrøm Nielsen

Anthony Rouse

Lars Algreen-Petersen

Pia Treiner Sørensen

Tom Olsen

Morten Bille

Kim Sejr

F - SF

Spidskandidat

Nikolaj Bührmann

Øvrige kandidater

Susan Lund Andersen

Jørgen Ekstrøm Jakobsen

Rasmus Christiansen

Anne-Marie Langhans

Nina Madsen

Anders Damm-Frydenberg

G - Familielisten

Spidskandidat

Eric Lerdrup Bourgois

Øvrige kandidater

Kim Zillo Rokamp

I - Liberal Alliance

Spidskandidat

Lars Friis Østergaard

Øvrige kandidater

Christian Hauge Lundgaard

Tina Nikolajsen

Steffen Møller

Christian Bang Søndergaard

Henrik Andersen

M - Ny Madordning

Spidskandidat

Walther Thomsen

O - Dansk Folkeparti

Spidskandidat

Poul Albrechtsen

Øvrige kandidater

Greta Jensen

Else-Marie Madsen

Vibeke Bilde

P - Per Andersen

Spidskandidat

Per Andersen

R - Blovstrød-Listen

Spidskandidat

Erling Petersen

Øvrige kandidater

Bjørn Wied

Gitte Damgård

Poul Kokfelt

Ole Boll

V - Venstre

Spidskandidat

John Køhler

Øvrige kandidater

Birgitte A. Rasmussen

Lone Hansen

Olav B. Christensen

Niels Kirkegaard

Karsten Längerich

Flemming Ipsen

Esben Buchwald

Lisbeth Skov

Peter Borresen

Ayhan Sütcü

Ulrik Tarp Jensen

Ø - Enhedslisten

Spidskandidat

Rasmus Keis Neerbek

Øvrige kandidater

Josefine Kjeldsen

Troels Jacobsen

Helle Matzen

Ingrid Heintz

Glenn A. Jørgensen

Indgåede valgforbund

Følgende valgforbund er varslet til valget:

Valgforbund 1 - A, B, F samt Ø

Valgforbund 2 - D, G samt R

Valgforbund 3 - C, I, O samt V

Mest læst i dag

Se flere

Mest læst i dag

Se flere

Samfund

Stevns Station

141 år gammel togstation skal flyttes

Jacob Gowland Jørgensen

playFamiliefar trodsede rejsevejledninger: - Jeg har brug for at komme væk fra hverdagen

mændenes hjem

Hjemløse sælger juletræer og får indtjeningen i egen lomme

FÆRDIGT INDSLAG(3)

playTingbjerg bygger sig ud af den hårde ghettoliste - beboer frygter opdelt lokalsamfund

Allerød

Forsiden lige nu

Se flere

På forsiden nu

Se flere