Eksplosiv fremgang i Københavns Lufthavn I februar benyttede knap 1,5 millioner passagerer Københavns Lufthavn. Det er 10,4 procent flere end samme tid sidste år. Indenrigsruterne på vej op. | Antallet af passagerer, der benytter Københavns Lufthavn stiger.
I alt gik 1.443.453 passagerer gennem Københavns Lufthavn i februar, hvilket er 10,4 procent flere end samme måned i fjor. Indenrigstrafikken er på vej op, understreger Carsten Nørland, salgsdirektør i Københavns lufthavne.
- I februar var der vækst over hele linjen, og specielt indenrigstrafikken fortsætter sin himmelflugt med 30,3 procent flere passagerer. Transfertrafikken viser positive tegn med en vækst på 5,5 procent. Det styrker vores position som et vigtigt nordeuropæisk trafikknudepunkt, siger Carsten Nørland i en kommentar.
Den eksplosive vækst i antallet af indenrigspassagerer skyldes den mere intense konkurrence på ruterne til Aalborg, Karup og Bornholm.
Indenrigstrafikken udgjorde i februar over 12 procent af den samlede trafik i Københavns Lufthavn. Også udenrigstrafikken havde vækst i februar med 8,0 procent flere passagerer end samme måned i fjor.
Det er fjerde måned i træk, at Københavns Lufthavn har vækst i antallet af passagerer.
| Ritzau |
|