TV2/Lorry - Allégade 7-9 - 2000 Frederiksberg - Telefon: 3838 5555 - Fax: 3888 3111 - Email: redaktion@tv2lorry.dk 


















Udskriv siden


  Forside

E-mail service

FREDAG
3. SEPTEMBER 2010


 
      Nyhedsredaktionen
    Loungeredaktionen
    Ris og ros
    Webmaster

Regionale nyheder

2. september 20:11
Unge overfaldt betjente med kæppe og sten

2. september 19:09
Gåseflok fløj ind i SAS-fly over København

2. september 19:08
Unge biltyve smed pistoler fra sig

2. september 19:05
Skøjtehal er lukket efter giftudslip

2. september 19:04
Politichef skifter til Bagmandspolitiet

2. september 15:43
Rigmænd sender Amagerbanken på rette vej

2. september 15:42
FCK foretrækker forretningsfolk

2. september 13:26
København godkender ny moske på Amager

Flere nyheder >>

Nyheder indland/udland

3. september 01:37
Styrelse kendte risiko ved ny tinglysning

3. september 01:32
New Yorkere vil have moské flyttet

3. september 01:32
Bartender slået med pistol under røveri

3. september 01:07
Politiet skal efterforske våbenfund

Flere nyheder >>
Regional nyhed 9. marts 2010 . 21:08

Sjælland dropper indstilling om sygehus

Forretningsudvalget i Region Sjælland vil ikke komme med en indstilling til placeringen af et nyt supersygehus. Der er brug for flere oplysninger, lyder det.

Fire byer er fortsat i spil, når politikerne i Region Sjælland tirsdag skal afgøre placeringen af det kommende supersygehus i regionen. Regionens forretningsudvalg har nemlig opgivet at komme med en indstilling til placering og sender nu alle fire forslag videre til regionsrådet. Dermed er Køge, Næstved, Ringsted og Roskilde forsat i spil som hjemby for regionens kommende hovedsygehus. To forslag skiller sig dog ud ved at have størst politisk opbakning: Køge støttes af et flertal bestående af medlemmer fra Socialdemokraterne, Venstre, De Konservative, Dansk Folkeparti og De Radikale, mens Næstved støttes af syv medlemmer af rådet.
Forretningsudvalget ønsker at få flere oplysninger om de to forslag, og vi vil ikke behandle dem yderligere, før vi har fået oplysningerne, siger medlem af forretningsudvalget og anden næstformand i Region Sjælland, Jens Stensbæk (V). Forretningsudvalget har dels bedt om Sundhedsstyrelsens vurdering af forslagene og har samtidig sat regionens embedsmænd til at regne på de økonomiske konsekvenser af en placering i henholdsvis Køge og Næstved. Ifølge Jens Stenbæk vil begge vurderinger forelægge inden regionsrådsmødet 16. marts og kan dermed indgå i beslutningen.
Alt tyder dog på, at Køge løber med sejren. Ifølge regionsrådsformand Steen Bach Nielsen vil 27 af rådets 41 medlemmer stemme for Køgemodellen. Og den vurdering deler Jens Stenbæk. Jeg har ikke mærket, at nogen ryster på hånden, og mit håb er, at flertallet vil blive større, når vi når den endelige afstemning, siger han.
/ritzau/



Optimeret til 1024x768   |   ©  TV2/Lorry 2009